Borskou věznici opouštějí desítky amnestovaných. Policie zvýšila dohled

Druhým dnem pokračuje propouštění vězňů v rámci prezidentské amnestie. Na svobodu by se mělo dostat na sedm tisíc vězňů. O propuštění každého jednotlivého odsouzeného ještě rozhoduje soud. Amnestie se dotkne také několika stovek odsouzených, kteří si odpykávají trest ve věznici Plzeň Bory, jediném zařízení tohoto druhu v Plzeňském kraji.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cely - Věznice Rapotice

cely - Věznice Rapotice | Foto: Michal Malý

Brány borské věznice už včera večer opustilo celkem 38 vězňů. Jako první byla krátce po 17. hodině propuštěna mladá žena, která strávila ve vězení osm měsíců za podvod. Při odchodu byla velmi dojatá a se slzami v očích jen řekla, že její první kroky povedou za dětmi domů. O amnestii prý vůbec nevěděla a to, že se na ni vztahuje, se dozvěděla zhruba hodinu před propuštěním.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před borskou věznici se s mikrofonem vydala Monika Zettlová

Dalších 15 mužů opustilo věznici s více než hodinovým odstupem. Po dvacáté hodině pak následovalo ještě 22 vězňů. Na některé čekali před bránou také několik hodin jejich příbuzní. Dnes bude propouštění pokračovat podle toho, jak rychle rozhodnou o dalších případech soudci. Další amnestovaní by měli opustit věznici nejdřív mezi 10. a 11. hodinou.

Amnestie by se mohla týkat až tří stovek vězňů. To je odhad vedení věznice, přesné číslo známo není, protože o každém případu musí rozhodnout soudce, jestli se na dotyčného amnestie opravdu vztahuje, nebo ne.

Amnestií prezident například promíjí nevykonané nepodmíněné tresty odnětí svobody, které byly uloženy do konce loňského roku a nepřevyšují jeden rok v cele. Amnestie se vztahuje i na zbytky těchto trestů. Hlava státu dále promíjí nevykonané nepodmíněné tresty odnětí svobody nebo jejich zbytky lidem, kterým letos bude 75 let a délka jejich trestu nepřesáhla deset let. Musí být také zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání, od jehož zahájení k 1. lednu uplynulo více než osm let.

Na rozdíl od jiných věznic, kam přímo přišli soudci a rozhodovali na místě, v Plzni si soudci okresního soudu nechávají z věznice přivážet podklady a rozhodují přímo v soudní budově. Na dokumentech pracuje průběžně pět až sedm soudců, podle toho, kdo má čas.

Zároveň musejí stíhat svoji běžnou agendu a dříve nařízená soudní líčení. Propouštění vězňů proto bude probíhat postupně během několika následujících dnů.

V plzeňské věznici je uvězněno na 1460 odsouzených a obviněných osob a podle statistik patří k nejvíce přeplněným věznicím v republice.

V souvislosti s propouštěním vězňů zvýšili plzeňští policisté dohled především v okolí věznice, kde až do odvolání posílili hlídky. Ty dohlížejí na to, aby nedocházelo k narušení veřejného pořádku, a sledují odjezd odsouzených také na vlakovém a autobusovém nádraží.

Centrum města, některé restaurace a hospody pak monitoruje městská policie. Žádná mimořádná opatření ale policie v souvislosti s amnestií v Plzni neplánuje.

Předpokládaný počet propouštěných osob na amnestii | Foto: ČTK

Monika Červená, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme