Boskovice převezmou certifikát o existenci planetky stejného jména

Na jihomoravské město Boskovice se lze podívat různými způsoby. Buď přímo na vlastní oči anebo si na pomoc vzít hvězdářský dalekohled. Planetka jménem Boskovice totiž už nějaký čas září v dalekém vesmíru. Dnes město převezme certifikát, který označení vesmírného tělesa jeho jménem potvrzuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Boskovice | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Prazak

Před lety v Boskovicích zasedal klub českých skeptiků Sisyfos a město je okouzlilo natolik, že jedna z účastnic, astronomka Lenka Kotková, po něm pojmenovala planetku, kterou objevila.

Vesmírné Boskovice jsou od Země vzdálené přes 220 miliónů kilometrů a lze je pozorovat jen pomocí hvězdářského dalekohledu. Planetka ale nemusí navždy zůstat jen tečkou na obloze, podotýká Karel Pavlů z klubu Sisyfos:

„Planetky nám mohou z vesmíru přinést třeba stavební materiál, ale hlavně můžou ovlivnit situaci u nás na Zemi. Kdyby takové těleso spadlo na Zem, byla by to katastrofa.“

Certifikát Boskovičtí převezmou dnes o půl třetí v kině Panorama. Pak následuje přednáška objevitelky Lenky Kotkové a astronoma Jiřího Grygara, právě na téma planetky ve vesmíru.

Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme