Brány ostravské ocelárny Evraz se zavřely. Zaměstnanci jsou v nejistotě

V Ostravě se dnes zavřely brány ocelárny Evraz Vítkovice Steel a 320 zaměstnanců neví, co bude dál. Stali se obětí složitého boje s ArcelorMittal Ostrava o cenu surového železa. Prý dočasně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na areál společnosti ArcelorMittal Ostrava | Foto: F. Tichý

Společnost Evraz Vítkovice Steel splnila svou hrozbu a dnes zavírá svou ostravskou ocelárnu. Podle vyjádření firmy je to důsledek sporu o stanovení ceny za dodávky surového železa od ArcelorMittal Ostrava.

Evraz tvrdí, že Arcelor má ceny nadsazené a není ochoten přistoupit na navrhované výpočty. Druhá strana zase mluví o dalším porušení vzájemné smlouvy.

„I v současné době doufám, že se nakonec dohodneme,“ říká šéf ostravského Arceloru, který si přeje konec války o železo. A zástupce ostravského Evrazu také.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Knitl sleduje situaci okolo zavření ocelárny Evraz.mp3

Boj o cenu strategické suroviny a osudy stovek zaměstnanců na obou stranách trvá dlouho a dnes vygradoval do skutečného odstavení ocelárny. I když jen dočasného a zatím bez propouštění.

„Opravdu intenzivně se jedná a je to ve fázi, že požadujeme jednání na nejvyšší úrovni,“ říká odborový předák z Evrazu Rostislav Fromelius.

Rostislav Fromelius potvrzuje nejistotu zaměstnanců, kteří zatím budou vykonávat údržbové práce, ale nevědí, co bude dál. Fromelius věří, že se obě strany během léta domluví a nejistota z velkého propouštění skončí.

Otázkou je, jakou roli v tom hrají nutné investice majitelů ocelárny do životního prostředí. Vítěz v tomto sporu stále neexistuje.

Martin Knitl, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme