Finsko 2:2 Slovensko

Brány Pražského hradu se kvůli ruskému prezidentovi zavřely

Do Prahy dnes přilétá ruský prezident Dmitrij Medveděv, hlavní část jeho návštěvy se odehraje zítra za zdmi Pražského hradu. Prezident Václav Klaus dnes v Ostravě Radiožurnálu exkluzivně potvrdil, že 11 z projednávaných kontraktů bude rovnou uzavřeno podpisem smlouvy. Brány sídla českého prezidenta se pro návštěvníky uzavřely již odpoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prázdné Hradčanské náměstí | Foto: Marián Vojtek

Zavřený je jak hlavní vstup z Hradčanského náměstí – Brána gigantů, tak i ostatní přístupy včetně brány od Svatováclavské vinice. Návštěvníci, kteří jsou uvnitř hradního areálu, však mohou kdykoli v klidu odejít.

Návštěva Dmitrije Medveděva a jeho manželky začne dnešní večeří ve Strahovském klášteře s manželi Klausovými. Zítra v deset hodin čeká ruskou hlavu státu uvítací ceremoniál na prvním nádvoří a dále pak podpis smlouvy o výstavbě železnice v Rusku nebo o opravách ruských vrtulníků v Česku. Mezi kontrakty k podpisu by měla být i desetimiliardová zakázka na výstavbu paroplynové elektrárny v olympijském městě Soči.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Václav Klaus vyzdvihl exkluzivně pro Radiožurnál význam návštěvy Dmitrije Medveděva

Oba prezidenti by měli zavést řeč i na dostavbu Temelína, o kterou se zajímá rusko-české konsorcium. Pro výměnu moderních technologií v mírovém využití jádra by mělo vzniknout společné Centrum technologických služeb. Také se očekává, že by prezidenti měli uzavřít společné prohlášení o partnerství v modernizaci.

Klaus a Medveděv také otevřou výstavu Carský dvůr pod žezlem Romanovců, která v Praze představí výběr vzácných exponátů ze sbírek moskevského Kremlu.

Program skončí po 16. hodině setkáním s premiérem Nečasem v Zrcadlovém sále.

ČTĚTE TAKÉ: Medveděv přijíždí do Česka, jednat bude o spolupráci i obchodu

Pražský hrad se otevře veřejnosti bezprostředně po odjezdu prezidenta Medveděva na letiště, tedy okolo 17. hodiny.

Petr Kořínek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme