Břemeno opravy českolipské nemocnice zdědí nové vedení kraje

Krajská nemocnice s poliklinikou v České Lípě se rozpadá. Nikdo neví, kdo za to může. Nemocnice byla postavená v 80. letech minulého století. Od té doby se větší rekonstrukce nedočkala. Problém s olupující se fasádou či okny, kterými profukuje, si politici přehazují jako horký brambor. Pacienti tak zatím musejí počítat s nižším komfortem při léčení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Česká lípa | Foto: Nemocnice Česká Lípa

„Ta nemocnice je v příšerném stavu. Je tady hrozné vedro, v zimě je tady zima. Špatně se tady větrá. Myslím, že už je na konci svojí životnosti,“ stěžuje si pan Jaroslav, který se v českolipské nemocnici léčí.

Že jsou budovy ve špatném stavu, o tom není pochyb. Dokonce z její fasády nedávno odpadl velký kus.

„Uvolnil se kus betonu z fasády, který spadl z horního patra, a bohužel spadl do průjezdu, kudy projíždí sanitky, kudy i v běžných dnech procházejí pacienti,“ řekl ředitel českolipské nemocnice Petr Chmátal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké problémy řeší nemocnice v České Lípě, zjišťovala redaktorka Eva Malá

Od 80. let, kdy byly budovy postavené, se nedočkaly jakékoli opravy.

„Do budov, včetně pláště, oken, rozvodů všech sítí nebylo investováno více než 30 let. Neproběhly zásadní rekonstrukce,“ potvrzuje Petr Chmátal.

Podle Stanislava Valdmana z ČSSD, předsedy zdravotnictví Libereckého kraje, mají budovy nemocnice okna, vyrobená v 80. letech v bývalé Jugoslávii, postrádají vyjma operačních sálů klimatizaci, nejsou zateplené.

Nemocnici ve Vítkově převzal soukromník, lidé se bojí omezení zdravotní péče

Číst článek

„Už v době výstavby nebyla moc vhodná stavební firma, která to tenkrát stavěla. Byla jugoslávská. Akorát ještě neměli zkušenosti s výstavbou a podmínkami, které zejména zimní období přináší,“ vysvětluje i krajský radní pro resort zdravotnictví Pavel Novák z ČSSD.

Podle slov Pavla Nováka se ale do českolipské nemocnice investovalo. Pouze ale do provozu.

Teď se ale už blýská na lepší časy. Vedení českolipské nemocnice si chce půjčit 110 miliónů korun. Dalších téměř 43 miliónů má přislíbené z fondů Evropské unie. Soutěž na opravu fasády už před nějakým časem vyhrála firma CL Evans.

„Proběhla veřejná soutěž na dodavatele zateplení, na dodavatele rekonstrukce plášťů a střech budov. Vysoutěžená částka je 149 milionů a nějaké další drobné peníze, včetně tedy DPH,“ připomněl ředitel Petr Chmátal.

Krajští zastupitelé na minulém jednání rozhodli, že se Liberecký kraj v případě potřeby za úvěr bance zaručí.

Metodika práce s výsledky předvolebních výzkumů v krajích

Číst článek

„Lze tedy jenom počítat s tím, že prostředky na to nějaké budou i budoucí vedení kraje najde nějaké investiční prostředky na to, aby nemocnici co nejvýrazněji pomohlo,“ uvedl radní Pavel Novák. Nemocnice by ale nutně potřebovala modernizaci nejméně za 300 milionů korun. Na to ale momentálně nemá kraj ani zdravotnické zařízení peníze.

Eva Malá, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme