Březina pražským radním nebude. V zastupitelstvu i vyjednávacím týmu ČSSD zůstává

V Praze vrcholí koaliční vyjednávání o obsazení radnice. Zkomplikovalo ho ale rozhodnutí pražského Městského soudu v případu sociálního demokrata Karla Březiny. Podle pravomocného rozsudku pobíral několik let neoprávněně odměny za místo v dozorčí radě pražského dopravního podniku. Březina v reakci uvedl, že netrvá na místě v nově vznikající pražské radě. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky i pražského volebního lídra strany Miroslava Ludvíka je Březinův ústupek dostatečný.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Březina

Karel Březina | Foto: Filip Jandourek

„Karel Březina již ve středu prohlásil, že netrvá na svém členství v Radě hlavního města Prahy. Myslím, že je to dobré rozhodnutí jak pro sociální demokracii, tak pro sestavování nového pražského vedení,“ uvedl pro Český rozhlas Sobotka a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

O sestavování pražské rady v souvislosti s odsouzením Karla Březiny mluvili premiér Sobotka a lídr pražské kandidátky ČSSD Miroslav Ludvík

„Je potřeba si uvědomit, že koalice ANO, sociální demokracie a Trojkoalice bude mít v Praze velice těsnou většinu. Je současně důležité, aby Praha měla v příštích letech pevné vedení, které bude schopné rozhodovat, řešit koncepční problémy, které se v Praze za minulá léta nahromadily. Ať už je to otázka čističky odpadních vod, dopravní infrastruktury, nebo třeba svozu odpadů. Krok Karla Březiny přispěje k tomu, aby se podařilo dát novou pražskou koalici dohromady.“

Se Sobotkou souhlasí i lídr pražské kandidátky ČSSD, ředitel FN Motol Miroslav Ludvík. Podle něj ale Březina může zůstat ve vyjednávacím týmu ČSSD.

Odvolací senát Městského soudu v Praze 29. října potvrdil dubnový rozsudek obvodního soudu, který Březinovi uložil roční podmíněný trest se zkušební dobou 15 měsíců. Březina podle rozsudku pobíral několik let neoprávněně odměny za místo v dozorčí radě pražského dopravního podniku. Nárok na to podle verdiktu neměl, protože současně působil i v dozorčí radě firmy, na jejíž majetek byl vypsaný konkurz.

„Složení vyjednávacího týmu je v tuto chvíli ve složení lídr, zástupce krajského výkonného výboru a předseda zastupitelského klubu. Takže z titulu předsedy klubu tam pan Březina zůstane,“ vysvětlil Ludvík.

Vyjednávací týmy ČSSD, ANO a Trojkoalice se v Praze sejdou opět v pátek. ČSSD podle Ludvíka na jednání přijde s konkrétními jmény navrhovaných radních za sociální demokracii. Karel Březina mezi nimi nebude. Zastupitelem ale zůstane.

„Zastupitelský mandát mu vznikl z vůle voličů, kteří koneckonců o jeho stíhání a dokonce prvoinstančním odsouzení věděli. V této chvíli není jakákoli možnost mu ho odebrat, ani není důvod. Osobně bych počkal na výsledek mimořádného opravného prostředku, který v této chvíli jednoznačně nastane, tedy dovolání k nejvyššímu soudu,“ dodal Ludvík.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme