Březina pražským radním nebude. V zastupitelstvu i vyjednávacím týmu ČSSD zůstává

V Praze vrcholí koaliční vyjednávání o obsazení radnice. Zkomplikovalo ho ale rozhodnutí pražského Městského soudu v případu sociálního demokrata Karla Březiny. Podle pravomocného rozsudku pobíral několik let neoprávněně odměny za místo v dozorčí radě pražského dopravního podniku. Březina v reakci uvedl, že netrvá na místě v nově vznikající pražské radě. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky i pražského volebního lídra strany Miroslava Ludvíka je Březinův ústupek dostatečný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Březina | Foto: Filip Jandourek

„Karel Březina již ve středu prohlásil, že netrvá na svém členství v Radě hlavního města Prahy. Myslím, že je to dobré rozhodnutí jak pro sociální demokracii, tak pro sestavování nového pražského vedení,“ uvedl pro Český rozhlas Sobotka a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

O sestavování pražské rady v souvislosti s odsouzením Karla Březiny mluvili premiér Sobotka a lídr pražské kandidátky ČSSD Miroslav Ludvík

„Je potřeba si uvědomit, že koalice ANO, sociální demokracie a Trojkoalice bude mít v Praze velice těsnou většinu. Je současně důležité, aby Praha měla v příštích letech pevné vedení, které bude schopné rozhodovat, řešit koncepční problémy, které se v Praze za minulá léta nahromadily. Ať už je to otázka čističky odpadních vod, dopravní infrastruktury, nebo třeba svozu odpadů. Krok Karla Březiny přispěje k tomu, aby se podařilo dát novou pražskou koalici dohromady.“

Se Sobotkou souhlasí i lídr pražské kandidátky ČSSD, ředitel FN Motol Miroslav Ludvík. Podle něj ale Březina může zůstat ve vyjednávacím týmu ČSSD.

Odvolací senát Městského soudu v Praze 29. října potvrdil dubnový rozsudek obvodního soudu, který Březinovi uložil roční podmíněný trest se zkušební dobou 15 měsíců. Březina podle rozsudku pobíral několik let neoprávněně odměny za místo v dozorčí radě pražského dopravního podniku. Nárok na to podle verdiktu neměl, protože současně působil i v dozorčí radě firmy, na jejíž majetek byl vypsaný konkurz.

„Složení vyjednávacího týmu je v tuto chvíli ve složení lídr, zástupce krajského výkonného výboru a předseda zastupitelského klubu. Takže z titulu předsedy klubu tam pan Březina zůstane,“ vysvětlil Ludvík.

Vyjednávací týmy ČSSD, ANO a Trojkoalice se v Praze sejdou opět v pátek. ČSSD podle Ludvíka na jednání přijde s konkrétními jmény navrhovaných radních za sociální demokracii. Karel Březina mezi nimi nebude. Zastupitelem ale zůstane.

„Zastupitelský mandát mu vznikl z vůle voličů, kteří koneckonců o jeho stíhání a dokonce prvoinstančním odsouzení věděli. V této chvíli není jakákoli možnost mu ho odebrat, ani není důvod. Osobně bych počkal na výsledek mimořádného opravného prostředku, který v této chvíli jednoznačně nastane, tedy dovolání k nejvyššímu soudu,“ dodal Ludvík.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme