Britové chtějí na Valašsku hledat zásoby zemního plynu

Leží Valašsko na obrovských zásobách zemního plynu? Tuto otázku chce zodpovědět společnost Cuadrilla Morava. Před časem ohlásila záměr vybudovat ve vybraných lokalitách údolí Bečvy zkušební vrty. Lidem z regionu se však představa soužití s vrtnými soupravami příliš nelíbí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Beskydy

Beskydy | Foto: Jana Šustová

„S tím nesouhlasím, vždyť je to takový krásný čistý kraj.“ „To jim nestačí, že kvůli dolu rozbombardovali Frenštát? Tady ochranáři pomalu nepovolí postavit rodinný domek a chtěli by tady takovou ptákovinu?“ „Rád bych bydlel v pěkné krajině a ne v krajině, ve které se budou tyčit nějaké stožáry a těžit se tady nějaké suroviny,“ reagují na myšlenku někteří místní obyvatelé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Verner _ Plyn na Valašsku.mp3

Starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka se dal v regionálním tisku slyšet, že mu není záměr zkoumání a případné těžby plynu proti mysli. Jednatel místního Českého svazu ochránců přírody Milan Orálek, ale upozorňuje na průvodní jevy průzkumu:

„Je to spíš otazník, protože samotný průzkum bude velkým problémem. Je tam potřeba velké soustrojí, které bude umístěno na ploše asi čtyř hektarů, a bude několik měsíců, ne-li let neustále produkovat hluk.V údolní nivě řeky Bečvy asi není prostor, kde by něco takového mohlo stát a kde by to žádné obci a občanům nevadilo.“

Profesionální ekolog se také obává případné kontaminace spodních vod při zvoleném způsobu jímání plynu.

Za ním se chtějí těžaři vypravit i do míst v Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Geologický pracovník správy František Šulgan ještě nedostal žádnou oficiální žádost. Jak připomíná, ony břidlice, ve kterých by se měl plyn nacházet v podloží této oblasti většinou nejsou:

„Jsme v pásmu Západních Karpat, kde se střídají vrstvy pískovců, jílovců a slepenců. Jsou to usazené horniny. Břidlice jsou metamorfované, přeměněné jílovce tlakem a teplotou, je to jiný druh horniny, než ty, které se vyskytují v Beskydech.“

V otázce vážnosti zásahu do životního prostředí je František Šulgan smířlivější. Na ploše CHKO ale průzkumníci zřejmě neuspějí:

„My je samozřejmě nemůžeme pustit všude. Na území CHKO jsou první a druhé zóny, které z toho musejí být vyloučeny.“

Konkrétní informace o záměrech plynařů zatím ale nemají ani zástupci veřejné správy ani místní odborníci.

Jan Piroch, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme