Britové natočili film o ostravských hutích ArcelorMittal, odboráři podnik brání

Odboráři hutního podniku ArcelorMittal Ostrava ustavili krizový štáb. Důvodem je 45 minut trvající britský televizní dokument Továrna o znečištěném ovzduší na Ostravsku. Odboráři mají za to, že film firmu poškodil, což by prý mohlo vést až k zavření jedné ze dvou ostravských vysokých pecí. O místa by tak přišly tisíce lidí. Ačkoliv firma o ničem takovém neuvažuje, krizový štáb bude svolávat mítinky se zaměstnanci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál společnosti ArcelorMittal Ostrava

Areál společnosti ArcelorMittal Ostrava | Foto: ArcelorMittal Ostrava

Podle náměstka ostravského primátora pro životní prostředí Dalibora Madeje je film zavádějící. „Já mám názor takový, že film je jednostranný, prvoplánově emotivní a musím říct, že i účelově upravený,“ řekl v pořadu Stalo se dnes.

Madej tvrdí, že je dokument tendenční a není skutečným obrazem Ostravy: „Jedná se epizodu, kde je inverze, a není možné říct, že toto znečištění způsobuje jedna jediná firma."

„Je třeba se zeptat vědeckých institucí, které mají také rozdílný názor na to, co se tu děje. Já mám tvrdá data, která říkají jednoznačně, že na území města Ostravy bylo v roce 1980 vypouštěno 65 300 tun, v roce 2008 2 035 tun," uvádí náměstek ostravského primátora a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes byl náměstek ostravského primátora Dalibor Madej

"To je nebetyčný rozdíl. Nám se daří domlouvat s velkými podniky, aby snižovaly své emise, aby investovaly do provozů ekologických. Bohužel už to se nám nedaří při dopravě a lokálních topeništích, takže metr na průmysl máme, bohužel na lokální topeniště ne a na omezování dopravy taky ne.“

Přesto se proti dokumentu nechystá podnikat žádné kroky. Rozpoutávání sporů prý nemá smysl, negativní dojem už podle Madeje nesmažou. „Lidé, kteří toto iniciují, by si měli uvědomit také druhou stránku věci, že to výrazným způsobem poškozuje Ostravu.“

Lékařka Eva Schallerová řekla, že film by mohl pomoci zlepšit situaci s ovzduším na Ostravsku proto, že ukazuje děti, které se dusí jedy ve vzduchu. Madej je ale proti. „Tenhle film udělá jediné, že investoři, kteří by zde měli do Ostravy přijít a přinést nová pracovní místa, tak nikdy nepřijdou.“

Dalibor Madej tak sdílí obavy odborářů. „Firma ArcelorMittal se může posunout kousek za hranice do Polska, kde takto striktní ani nejsou, a může se stát zde co - ovzduší nám zůstane stejné a budeme chudší o pracovní místa,“ doplnil.

Lucie Husárová 1, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme