Brňané se mohou ve speciální tramvaji nechat testovat na HIV

Stačí vzorek slin a pár minut čekání a výsledkem může být jistota, že jste HIV negativní. Tento test si můžete nechat udělat ve speciální tramvaji, která jezdí Brnem. Vyráží ve 14 hodin z Komenského náměstí a do osmnácti hodin bude jezdit mezi brněnským Hlavním nádražím a ulicí Česká.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tramvaj (ilustr. foto) | Foto: Prokop Havel

Akci u příležitosti dnešního Světového dne AIDS uspořádalo občanské sdružení Společně proti AIDS jako osvětu.

„V osmnáct hodin zaparkujeme opět na krátké koleji na ulici Joštova. Do devatenácti hodin potom bude probíhat diskuze, na kterou se můžou jít všichni podívat a zúčastnit se jí,“ říká organizátor akce Miroslav Zajdák.

„Je to diskuze na téma současného stavu nejen této, ale i jiných pohlavně přenosných infekcí. Tématem bude to, jak to vypadá s prevencí a jaká je vlastně situace, což jsou bohužel věci, které nejsou příliš známé,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

O speciální tramvaj se zajímala reportérka Martina Pelcová

Že je osvěta důležitá, si myslí také Renata Vaverková z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.

„Situace opravdu není dobrá a obávám se, že je dána tím, že si lidé neuvědomují riziko onemocnění virem HIV,“ myslí si.

V drtivé většině případů podle ní v Česku k nakažení dochází nechráněným pohlavním stykem. Lidé, kteří se v minulosti chovali rizikově, můžou v oddělené části tramvaje během pár minut zjistit, zda jsou v ohrožení.

Poslouží k tomu test slin. Ten však dokáže přítomnost HIV v těle spolehlivě pouze vyvrátit, v případě pozitivního výsledku je na místě ověření.

Světový den AIDS připomíná, že tuto nemoc zatím nelze účinně léčit

Číst článek

„V případě, že test bude reagovat, musí dotyčný člověk zajít v lékaři, který mu odebere vzorek krve a odešle ho do laboratoře do Prahy. Ta jediná může skutečně potvrdit nebo vyvrátit výsledek testu,“ upřesňuje Zajdák.

Aktuálně je v České republice evidováno 2063 nakažených HIV, přičemž zhruba u čtvrtiny z nich vypukl syndrom získané ztráty imunity.

HIV a AIDS | Foto: Michal Jindra

Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme