Brněnská nemocnice loví mladé talenty mezi studenty

Nové lékaře, zdravotní sestry a experty na medicínský výzkum si chce vybírat brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny mezi nadanými studenty středních a vysokých škol. Popularizační kampaň medicínských oborů mají podpořit miliony korun z Bruselu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně | Foto: Marián Vojtek

Nemocnice chce pro mladé během jejich studií pořádat konference, semináře a návštěvy laboratoří, aby je nadchla medicínou a zlákala je pro práci ve výzkumu.

Důvody, proč nemocnice podala na ministerstvo školství evropský projekt, vysvětlil ředitel Petr Koška:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Petra Benešová informuje o snaze popularizovat medicínské a technické obory

„Jedním z cílů tohoto projektu je, aby byla vědecká práce pro širokou veřejnost a odbornou veřejnost populárnější a aby tím pádem bylo také více zájemců a více uchazečů o práci v rámci vědecko-výzkumných center.“

Nové talenty mezi mladými lidmi bude brněnská nemocnice potřebovat o to víc, že v příštích letech vyroste v jejím areálu špičkové Mezinárodní centrum klinického výzkumu.

Právě nové metody a přístroje pro oblast léčby kardiovaskulárních a neurologických onemocnění mohou být pro mladé, začínající lékaře velkým lákadlem. Ředitel nemocnice Petr Koška proto sází na popularizaci vědy:

Na školách působí experti

„Jedním z příkladů, které v současné době máme, je vlastně naše iniciativa v podobě projektu, který by měl mít za cíl popularizaci lékařského výzkumu. V uplynulé době jsme podali několik projektů, u některých z nichž jsme byli úspěšní, zejména v souvislosti s popularizací některých zdravotnických povolání, zejména povolání zdravotních sester, kde velmi intenzivně spolupracujeme s krajem Vysočina.“

Právě běžící evropský projekt za více než třicet milionů korun se v prvních měsících na Vysočině osvědčil. Na zdejších středních zdravotnických školách vyučují lékaři a experti z klinické praxe, kteří se snaží mladé studenty zaujmout. V hodinách se například promítají filmy z medicínského výzkumu.

„Projekty jsme nastartovali zejména z toho důvodu, že dlouhodobě cítíme určitý nedostatek – možná i generační problém – v zájmu o zdravotnická povolání obecně,“ dodává Koška.

"Mužské" obory lákají studentky

Na vzdělávací a popularizační projekty tečou peníze z Bruselu. Atraktivnější povolání pro mladé zdravotníky podporuje také ministerstvo školství. Na jeho úřad bylo předloženo už 53 projektů za jeden a půl miliardy korun, které mají pomoci v popularizaci výsledků výzkumu.

Podobně mezi mladými lidmi loví také vysoké technické školy. Lákají hlavně studentky v internetových kampaních na tradiční "mužské" obory. Pražskému ČVUT se to zatím daří, říká Alexandra Hroncová z rektorátu školy:

„Největším skokanem je jednoznačně Fakulta biomedicínckého inženýrství ČVUT, která je opravdu taková holčičí fakulta. V roce 2009 tam bylo celkově kolem 520 uchazečů a z toho 317 byly dívky. V roce 2010 už bylo téměř tisíc uchazečů a 628 z toho bylo dívek.“

Klára Bílá, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme