Brněnská veřejnost měla možnost nahlédnout do vědeckých laboratoří a dalších pracovišť

V mnoha městech po celé Evropě se konala Noc vědců. V Brně se k ní připojily například Mendelova univerzita, hvězdárna nebo Technické muzeum. Program byl velmi bohatý.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přednáška Jiřího Filipa v Bělé pod Bezdězem

Přednáška Jiřího Filipa v Bělé pod Bezdězem | Foto: Jana Huzilová

Objevila se v něm například přednáška Co chemoinformatici hledají v kávě a čaji, aneb vše o fenoménu zvaném kofein.

„S kofeinem se setkáváme každý den a člověk vlastně vůbec neví, jak ho vnitřně ovlivňuje. Přišli jsme sem, abychom se podívali a dozvěděli se něco nového,“ svěřuje se jedna z příchozích Pavla Spáčilová.

Mezi návštěvníky Noci vědců ale zdaleka nebyli jen mladí lidé, přišla třeba i důchodkyně Renata Žaludová. „Kávu mám ráda a kofein my senioři na povzbuzení potřebujeme,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Noc vědců v Masarykově univerzitě v Brně navštívila i reportérka Vlasta Gajdošíková

„Kofein je látka, která umožňuje blokovat adenozin receptor a tím nám oddálit únavu. Přišlo se na to, že tento adenozin receptor je spojený s Parkinsonovou chorobou, proto je velké úsilí zkoumat látky, které by měly podobný účinek,“ uvádí autor přednášky Stanislav Geidl.

Právě takové dobrodružství objevování a poznávání chce Noc vědců přiblížit široké veřejnosti a přilákat zájemce ke studiu přírodovědných oborů. Podle Geidla je cílem dostat do povědomí lidí obory chemoinformatika a bioinformatika. Člověk se s nimi v běžném životě ani ve škole nesetká.

„Lidé si dokáží představit léčivo, ale ne co za tím je, jak mechanismy v živém organismu fungují a jak se dají simulovat v počítači. To všechno bychom chtěli lidem ukázat,“ dodává Geidl.

Přírodovědecká fakulta Mendelovy univerzity nabídla víc než jen zajímavé přednášky a fyzikální a chemické experimenty. Stovky lidí si prošly tamní skleníky, kde se prezentovaly biologické obory.

„Jsou tady informace o botanické fotogalerii, každý si na webu může najít a určit rostlinu, kterou najde v přírodě. Ze zoologie jsou tu netopýři a Ústav experimentální biologie prezentuje svůj výzkum na klíšťatech a zájmové a laboratorní druhy hmyzu,“ upřesňuje vedoucí botanické zahrady Magdalena Chytrá.

Netradiční atmosféru v botanické zahradě dotvářela živá hudba, která přilákala i Báru Dvořákovou s dětmi.

„Pracuju ve vzdělávání a vidím kolem sebe, jak zájem o vědecké obory klesá a je super ukázat, že spousta toho ještě objevena nebyla,“ chválí akci Dvořáková.

Noc vědců zakončila Festival vědy, který začal před dvěma týdny.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme