Brněnská vila Stiassni se jako čtvrtá podobná stavba ze začátku století otevřela veřejnosti

Už čtvrtá významná brněnská vila ze začátku 20. století se dnes otevřela návštěvníkům. Kompletní obnova známé vládní vily, označované podle původních majitelů 'Vila Stiassni', trvala více než dva roky. Lidé si unikátní stavbu uprostřed tříhektarové zahrady v Pisárkách budou moci prohlédnout každý víkend. Národní památkový ústav se za každou cenu nesnažil o absolutní historickou přesnost. Některé části vybavení naopak vybrali z jiných podobně starých domů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vila Stiassni v roce 2009

Vila Stiassni v roce 2009 | Foto: Harold, Wikimedia Commons

„Vidíme tu originál původního umyvadla, část baterie, repliky sušáků, ručníků, háčků, držáků poliček a skleniček a tak dále,“ říká Jan Všetečka z firmy, která vilu opravovala a obnovovala.

Zajímavostí je sušák na ručníky, ve kterém teče teplá voda, aby se rychleji usušily.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rekonstrukci vily Stiassni natáčel redaktor Tomáš Jelen

„Je to původní řešení repliky podle dobových fotografií, kde jsme rozměry odpočítaly přesně podle počtu kachliček. Kohoutky se nám zachovaly na jedné z dochovaných baterií. A je zapojen do systému vytápění tak, aby byl funkční stejně jako byl původně,“ vysvětluje.

Obnova prvního nadzemního podlaží byla velmi složitá. Její stavebně-technický stav byl po necelých 80 letech zubožený.

„Železobetonový skelet byl sanován, jelikož nebyl dostatečně únosný. Při jeho sanaci jsme ale narazili na poměrně zásadní chyby. Při realizaci v době stavby bylo použito nevhodné kamenivo do betonu - špatně instalovaná výztuž. Teprve po realizaci vlastního statického zajištění bylo možno se věnovat vlastní památkové obnově interiéru a exteriéru vily,“ popisuje problémy Všetečka.

Vila Stiassni v roce 2009 | Foto: Harold, Wikimedia Commons

Vile Stiassni se říká vládní, protože tu v minulosti přespávala celá řada významných vládních českých i zahraničních činitelů.

„Edvard Beneš, indonéský prezident Sukarno, egyptský Násir, Chruščov ze Sovětského svazu, z Kuby Fidel Castro,“ vyjmenovává Petr Kroupa, ředitel Metodického centra moderní architektury, které sídlí nejen ve vile.

„Naším úkolem je najít, poznávat, dokumentovat postupy, které by byly co nejšetrnější k těmto stavbám architektury 20. století. Metodické centrum bude bádat architekturu 20. a 30. let a dokumentovat případy její obnovy,“ dodává Kroupa.

Uvnitř vily i na zahradě se ještě stále intenzivně pracuje, nábytek je zatím všude možně, koberce jsou nepoložené, ale pro návštěvníky se už vila dneska poprvé otevřela.

Vila Stiassni v roce 2009 | Foto: Harold, Wikimedia Commons

Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme