Brněnští lékaři lákají studenty na vědeckou dráhu. Na speciálních seminářích hledají nové talenty

Brněnští vědci se snaží nalákat nadané studenty středních a vysokých škol na vědeckou dráhu prostřednictvím seminářů Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC), které se konají v těchto dnech. Za cíl si dávají popularizaci vědy a hledání nových talentů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výzkum viru H7N9 | Foto: Centers for Disease Control and Prevention

Organizátoři programu výzkumného centra upozorňují, že čeští studenti toho o vědecké práci příliš nevědí.

„Když nemají informace, tak se po dokončení studia rozhodnou jinak, jdou do soukromé sféry a na vědu úplně zapomenou, což je v rámci třeba lékařských oborů hrozná škoda,“ upozorňuje jeden z pořadatelů Aleš Peprný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Brněnští vědci se snaží zlákat mladé talenty na vědeckou dráhu. Podrobnosti zjišťovala redaktorka ČRo Gabriela Grmolcová.

Mezinárodní centrum pozvalo na semináře dvacet studentů, kterým se snaží představit výzkum. „Věnuji se projektu neurorehabilitace. Snažíme se dát technické zázemí do procesu rehabilitace pacientů s cévní mozkovou příhodou nebo po poranění míchy nebo mozku,“ říká jedna z vybraných studentek.

Do programu se přihlásila, protože ji zajímá biologie a chemie. „Snažila jsem se těmto předmětům věnovat. Potom jsem se dozvěděla, že ICRC pořádá akce pro studenty, kteří chtějí studovat medicínu, což já rozhodně chci,“ vysvětluje dívka.

Jedním z vědců, kteří přednášejí na seminářích, je vysokoškolský pedagog a moderátor Roman Šmucler. Věda podle jeho slov stejně jako umění poskytuje možnost seberealizace. Zároveň je závodem, při němž vítěz bere vše.

„Není pravda, že nepřináší peníze, jedni z nejbohatších lidí na světě jsou vědci, ale musejí něco vymyslet,“ upozorňuje Šmucler. Pokud se mladí lidé nakonec rozhodnou pro kariéru vědce, měli by podle něj počítat i s neustálou konkurencí, která se snaží dostat do cíle jako první.

Gabriela Grmolcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme