Brněnští myslivci každý rok odstřelí stovky holubů, ptáků ale neubývá

S blížícím se létem zaplňují ulice českých a moravských měst holubi, kteří po lidech loudí zbytky jídla. Trus těchto ptáků hyzdí město a navíc poškozuje omítky. Třeba v Brně je podle ornitologů asi dvacet tisíc holubů. Myslivci jich každoročně odstřelí stovky. I tak ale těchto ptáků neubývá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městští holubi | Foto: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Alexander Gamauf

„Jsou zprávy už ze středověkých měst, že tam holubi byli. Pro ně je to městské prostředí velice příznivé, protože to je skutečně skalní holub. Město, to jsou v podstatě umělé skály, s výklenky a otvory,“ vysvětluje ornitolog Karel Hudec, co holuby na městském prostředí kromě dostupné potravy láká.

Hejna ptáků dělají vrásky hlavně majitelům budov v centru města. Kyselá reakce, kterou způsobuje jejich trus společně s dešťovou vodou, totiž silně narušuje omítky. „Takže vždycky tam, kde jsou nejrizikovější místa, tak tam jsou vždycky takové ty jehličky, které jsou na římsách domů a na venkovních parapetech,“ říká mluvčí Brna Pavel Žára.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak v Brně řeší problém s holuby, zjišťoval redaktor Tomáš Jelen

Vysoký počet holubů ve městě se snaží magistrát řešit ve spolupráci s myslivci. Každou zimu proto přistupují k odstřelu těchto ptáků na jihu města, kam se slétávají za potravou.

„Většinou to bývalo leden až březen, v sobotu od 9 do 3 hodin. Místní chovatelé holubů byli informováni, že v tuto dobu bude tento odlov proveden, aby si svoje holuby zavřeli a nepouštěli je, že bude provedena střelba. Nikdo z nás nepozná ve výšce holuba, který je chovatelský cenný anebo je to městský holub,“ upozorňuje myslivec Pavel Bugan z Brna, který se honu na holuby se účastní.

Krmení holubů je zakázané

Ptáky myslivci střílí v Chrlicích a v Tuřanech, kam se v zimě slétávají za snadnou potravou v zemědělských silech a skladech obilí. Jen letos jich zastřelili asi 650. Po opeřencích pálí z brokovnic.

„Samozřejmě při tom odstřelu jsme dbali na to, aby to byla ráže do 1,4 mm, protože přece jen brok má určitý dolet, aby nedocházelo k poškození majetku okolních budov, a je to i bezpečnější,“ doplňuje Bugan.

Letos poprvé v Brně využili ke snížení stavů holubů i sokolníka s dravými ptáky. I tak ale holubů ve městě neubývá a mluvčí Brna Pavel Žára upozorňuje, že je zakázané i jejich krmení.

„Pakliže někdo vysype na jakémkoli území města Brna velké množství takovýchto zbytkových potravin, tak městská policie může toto hodnotit jako přestupek proti čistotě ve městě a může za to být ten člověk pokutován,“ uzavírá Žára.

Holubí trus v Českém Brodě. | Foto: Jana Huzilová

Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme