Brněnští policisté vyrazili do ulic a radili, jak se bránit proti kapsářům

Nástupní ostrůvky, podchody nebo eskalátory patří mezi místa, kde je nejvyšší riziko kapesních krádeží. Právě tam proto zamířili brněnští policisté v rámci preventivní akce Kapsa a oslovovali kolemjdoucí, kteří už na první pohled dostatečně nechránili své tašky a kabelky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapsáři - ilustrační foto.

Kapsáři - ilustrační foto. | Foto: Městská policie Bílina

„Je dobré, že upozorňují, protože hodně lidí si neuvědomí, že by mohli přijít o svoje věci. Nejcennější jsou doklady, o peníze nakonec ani moc nejde. Ale vyřídit všechny nové doklady, řidičák, občanku, je to takové lítání,“ myslí si o akci policistů Klára Náglová.

Kapesní krádeže mají v Brně na svědomí především organizované skupiny. Cennosti většinou zcizí děti a dále je předají dospělým. Denně ve městě dojde k asi 120 krádežím.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Vlasta Gajdošíková sledovala brněnské policisty při preventivní akci Kapsa

„Lidé mívají zejména špatně umístěné peněženky, mají je ve svrchních kapsách batohů, kabelek nebo v zadních kapsách kalhot. Většinou stačí opravdu hodně málo a pachatel je schopen jim tu peněženku odcizit,“ varuje policejní mluvčí Andrea Straková.

Nebezpečná jsou zejména místa s velkou koncentrací lidí. Například v podchodu u nádraží proto každý den hlídkují také policisté v civilu, aby zadrželi případné nenechavce přímo při činu.

„Poslední dobou to určitě bývají mladí, skupinky Romů, které se tady pohybují. Většinou v ní je nějaký tipař, který si vytipuje osobu, která má u sebe špatně zajištěné věci, a následují ji do místa, kde je menší frekvence lidí. Tam k té osobě část skupiny přiskočí, něco jí vytrhnou a okamžitě utíkají pryč. Další lidé se snaží odvést pozornost a také jim krýt záda. Takže to nejsou většinou jednotlivci,“ dělí se policista o své postřehy.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme