Brněnští strážníci sbírali použité injekční stříkačky po narkomanech. Našli jich desítky
Odhozené použité injekční stříkačky po narkomanech dnes sbírali po celém městě brněnští strážníci. V rámci akce "Jehla" jich v parcích a na dětských hřištích našli desítky. V případě, že by jehla někoho zranila, mohl by se nakazit infekčními nemocemi. Opatření bylo první takového rozsahu po letošní dlouhé zimě.
„Sever 01, Sever 42, provádíme 6.0. Akce Jehla, sběr použitých aplikačních pomůcek,“ hlásí do vysílačky v autě začátek akce strážník Jaroslav Gruber.
Jako první místo vybírá park na ulici Jana Svobody. „Sice je to park, ale to už není ani na to venčení. To je totální devastace a vypadá to tady spíš jak velké smetiště,“ hodnotí park Gruber.
Romský asistent prevence kriminality Martin Cina pomáhá strážníkům se sběrem jehel a varuje: „Hlavně ať do něčeho nešlápnete. Tady je všeho dost, samé nebezpečné nástrahy.“
Netrvá dlouho a strážníci naráží na první jehly.
„Tady máme jednu, sice tam není jehla, ale vždycky se to takhle vezme a tady se to dá. A tady je další, takže opravdu opatrně, protože jich může být víc. Máme už dvě,“ hlásí Cina.
Strážníci už dobře vědí, kde hledat. „Píchají si všude. V průjezdech, ve dvoře, ve vchodech, v podchodech, na lavičkách, všude, kde to jde, kde není vidět, tak si píchají,“ říká Cina.
Za chvíli je plastový box plný injekčních stříkaček.
„Vidíte už obaly od aplikačních pomůcek. Teďka, když je sluníčko, tak je vidět špatně, protože se to leskne, všecko se to odráží. Tady vidím další, dvě dokonce a tady je vidět, že sem chodí, jsou tady roztrhané plechovky, ve kterých si to nahřívají. Ono jim to slouží jako popelník pro všechno možné, takže teďka už jsou tady vidět akorát zbytky těch vod, se kterými si to ředí,“ vysvětluje Gruber.
Než se policisté přemístí na další místo, Martin Cina podává hlášení: „Jana Svobody, počet kusů sedm. Plus aplikační pomůcky – vodičky, vatičky, něco, co se dá opálit, takže plechovka nebo lžička.“
Na pomoc detektor kovů
K dohledání použitých jehel pomáhá strážníkům na vytipovaných místech i ruční detektor kovů.
„Například u dětských hřišť, u pískovišť je to velmi užitečná pomůcka, která zapípá, pakliže narazí na nějaký kovový předmět,“ říká mluvčí strážníků Jakub Ghanem.
O tom, jak nebezpečné mohou použité jehly narkomanů být, ví Jaroslav Gruber své: „Při sběru se mi obrátila injekční stříkačka a zapíchla se mi do dlaně, ale naštěstí tam nebyla ani žloutenka, ani AIDS a nic takového, ale bylo to nepříjemné, protože člověk musel chodit pravidelně na odběry krve a samozřejmě se bál.“
Druhým místem je břeh řeky Svitavy kousek od Vojenské nemocnice. „Tady jich je. Ty bláho, to je síla,“ hlásí Cina.
„Tam jedna, přímo před Martinem, dvě, tři - no tady toho bude taky dost. Tady na tomhle místě dvanáct a to jsme teprve ve druhém parku. Teď se jede ke Sparu, tam toho bude taky požehnaně,“ domnívá se Gruber.
Strážníci počítají s tím, že s hezkým počasím se počet narkomany odhozených jehel v parcích bude zvyšovat.