Brněnští veterináři zdarma provedli operaci kloubu slepeckého psa

Až desítky tisíc korun stojí operace psa, který má prasklý vaz v koleni. Pro nevidomého Jaroslava Muzikanta z Hradce Králové je přitom jeho labradorka nepostradatelným pomocníkem. Kvůli vážnému onemocnění už skoro nemohla chodit a nákladnou operaci si majitel nemohl dovolit. Odborníci z veterinární a farmaceutické fakulty v Brně se proto rozhodli, že zákrok provedou zdarma.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodící pes

Vodící pes | Foto: stock exchange

„To jsou takové moje oči, ten pejsek reaguje na moje pokyny a dovede mě tam, kam potřebuji. Vůbec bych se bez něj už neobešel, prvního jsem měl deset let, tuhle mám už čtyři a půl roku. Jsem na ty pejsky zvyklý, že si můžu sám všechno zařídit – dojít si k lékaři, dojít si do lékárny,“ říká Jaroslav Muzikant.

Kvůli prasklému vazu v koleni ho šestiletá fenka Domi dva měsíce nedovedla ani na zastávku, ani do obchodu, a hrozilo, že přestane chodit úplně. Operaci by si ale mohl její majitel jen těžko dovolit, vyjde totiž až na 30 tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Operaci slepeckého psa sledovala v Brně i reportérka Zuzana Plíšková

Nabídka děkana Veterinární a farmaceutické univerzity Brno Aloise Nečase, že jí pomůže zdarma od bolesti, tak přišla na poslední chvíli.

„Tady je vidět, že jí bolí už natažení toho kolena. Bude to už starší věc, protože tady má úplně zbytnění z té vnitřní plochy. Uvidíme, jak bude vypadat to druhé koleno,“ vysvětluje Nečas při předoperačním vyšetření.

Po něm čeká fenku jeden z nejmodernějších zákroků tohoto druhu na pracovišti, které se co do vybavení vyrovná leckteré nemocnici pro lidské pacienty. Alois Nečas byl jeden z prvních na světě, kdo takové operace prováděl artroskopicky.

Hojení potrvá šest týdnů

„Bude se jednat o artroskopickou revizi kolenního kloubu a následně o osteotomii, tedy jakési přetětí kosti, která je těsně pod kolenním kloubem, tak, aby se nastavilo odpovídající zaúhlování končetiny z hlediska biomechanického. Takže je to osteotomie v kombinaci s atroskopií a aplikaci titanových implantátů,“ popisuje.

„Podejte mi kanylu, podržíš mi koleno a valíme. To, co tady vidíte, je ta artróza. Toto má být normálně hladké,“ ukazuje pak v průběhu operace.

Z operačního sálu byla fena přemístěna na jednotku intenzivní péče. Několik dní se teď bude zotavovat na klinice. Po šesti týdnech už by měla svému slepému majiteli znovu věrně sloužit. Onemocnění, které trápilo labradorku Domi, je u velkých plemen poměrně časté. Na brněnské veterině operují minimálně jednoho pacienta týdně.

Zuzana Plíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme