Brno poskytlo 10 milionů na závody Grand Prix. Koaliční zastupitel ale hrozí žalobou

Brněnští zastupitelé dnes schválili podporu pro letošní ročník motocyklové Velké ceny. Z městské kasy zamíří na pořádání jedné z největších sportovních akcí v Česku deset milionů korun. S krokem ale nesouhlasí všichni členové koalice. Mojmír Vlašín ze Strany zelených dokonce hrozí žalobou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Primátor Brna Petr Vokřál (ANO) | Foto: OISV, Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Závody MotoGP na Masarykově okruhu letos vůbec poprvé namísto soukromého Automotodromu pořádá spolek města Brna a Jihomoravského kraje.

Právě jemu město 10 milionů poskytlo. Stejný krok učinili jihomoravští zastupitelé už minulý týden s 20 miliony korun.

Tyto finance i další peníze od státu spolek použije na pronájem areálu Masarykova okruhu a na nákup služeb spojených s pořádáním akce. Podle primátora Petra Vokřála z hnutí ANO jde například o prodej lístků na montované tribuny.

„Teď finalizujeme zadání výběrových řízení. Tribuny, které už dneska stojí, to znamená ta v cílové rovince, už budeme mít k dispozici. Začne se prodávat v nebližších dnech,“ řekl.

„Zbytek výběrových řízení se připravuje. Během dvou měsíců je musíme mít finalizovány, aby se dodavatelé byli schopni na akci připravit,“ dodal.

Hrozba žalobou

S poskytnutím desetimilionové podpory nesouhlasí všichni koaliční zastupitelé. Mojmír Vlašín ze Strany zelených chtěl tento bod dokonce stáhnout z programu jednání.

Není totiž podle něj jasné, jestli dosavadní pořadatel závodů, tedy soukromá firma Automotodrom Brno, vyrovnal všechny dluhy vůči promotérské společnosti Dorna, která na závody poskytuje licenci.

Jednalo se o desítky milionů korun neuhrazených plateb každý rok. Právě v důsledku finančních problémů Automotodrom o pořadatelství přišel. Mojmír Vlašín proto požaduje potvrzení, že bývalý pořadatel už své závazky vyřešil.

To byla i jedna z podmínek, kterou Brno schválilo, než se do organizace sportovní akce pustilo. Zastupitel je nyní připraven město i žalovat.

Potvrzení o vyřešení dluhů

Primátor Petr Vokřál varování nebere příliš vážně. I tak se ale pokusí získat od firmy Dorna písemné vyjádření, že všechny dluhy považuje za vyřešené.

V podobném duchu se vyjádřil šéf společnosti před měsícem, kdy spolek podepisoval licenční smlouvu na pořádání závodu. Dluhy se podle něj vyřeší tak, že se v následujících letech bude postupně navyšovat takzvaný zalistovací poplatek až na 4,6 milionu eur, tedy necelých 129 milionů korun v roce 2020.

To všechno bude řešit právě nový spolek. Musí zaplatit nejen zalistovací poplatek, ale také třeba nájemné za plochy Automotodromu, které podle zjištění Českého rozhlasu stojí 28,5 milionu korun každý rok.

Letošní ročník závodů MotoGP na brněnském Masarykově okruhu je naplánovaný na druhou polovinu srpna.

Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme