Bruntál: město hlídají dlouhodobě nezaměstnaní a bývalý vězeň

Bruntálská radnice usiluje o klid v západní části města, odkud chodí stížnosti na hluk a nepořádek. Nasadila proto do problémové lokality hlídače. Mezi nově najatými strážci pořádku jsou dlouhodobě nezaměstnaní a dokonce i jeden propuštěný vězeň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zamek Bruntal (Jeseníky - 43) | Foto: CzechTourism

Křik, hlasitá hudba a nadávky, ale i rozbitá okna a krádeže. Takový je podle místních život na sídlišti.

„Drobné krádeže, nějaké ty rvačky tady taky jsou, drogy se tady už taky objevují,“ shrnuje problémy sídliště Polášková, která na sídlišti také bydlí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jany Jeckelové o bruntálské inovaci

Stížnosti se dostaly až k vedení města. „Častěji než v jiných místech Bruntálu dochází k přestupkové činnosti, jsou to opravdu drobnější přestupky, které ale i tak ztěžují život slušným občanům, kteří zde žijí,“ potvrzuje Jiří Ondrášek z bruntálské radnice.

A proto se město rozhodlo jednat. Do lokality vypravilo hlídače.

„Asistenti prevence byli vybráni z řad dlouhodobě nezaměstnaných lidí, kteří jsou závislí na dávkách hmotné nouze. Musí odpracovat určitý počet hodin v rámci takzvané veřejné služby,“ vysvětluje Jiří Ondrášek.

Hlídač musí nástup do práce každé ráno ohlásit z telefonní budky. Jeden z nich nedávno opustil vězení.

Náplň práce asistenta prevence

„Náplní práce je tady dohlížet na nějaký pořádek, nějaká prevence krádeží. Jinak pořád obhlížet svůj rajón. Někteří si dají říct, někteří ne,“ vysvětluje jeden z asistentů prevence Vilém Nepožitek.

Hlídač na konflikty upozorňuje městskou policii. Podle terénní pracovnice Miluše Poláškové je důležité konfliktům předcházet.

„Snažíme se to chytat v začátku, aby se ten problém neprohluboval,“ dodává Polášková.

Místní nové opatření vítají.

Bruntálská radnice si od novinky slibuje zlepšení vztahů mezi sousedy. V případě, že se hlídači osvědčí, rozšíří jejich řady.

Jana Jeckelová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme