Brutalistní komplex na Vinohradské nebude kulturní památkou. Může se začít s bouráním

Komplex budov bývalého Transgasu nebude vyhlášen kulturní památkou. Rozhodlo o tom ministerstvo kultury. Nic tak nebrání plánům společnosti HB Reavis miliardáře Ivana Chrenka. Na místě by měl vyrůst nový administrativní komplex. S informací přišel server Aktuálně.cz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brutalistní budova bývalého ministerstva paliv na Vinohradské | Foto: Martina Pavloušková

S návrhem prohlásit komplex bývalého ústředí plynárenské společnosti Transgas budov za kulturní památku přišel Klub za starou Prahu. Ministerstvo kultury podle informací Aktuálně.cz návrh zamítlo.

„Architektonické kvality stávající budovy nevyvažují závažné urbanistické nedostatky,“ píše se ve stanovisku ministerstva. Verdikt ale zatím není pravomocný, do patnácti od jeho obdržení se mohou účastníci odvolat.

Hrubý beton bez omítky. Budovy postavené ve stylu brutalismus poznáte na první pohled

Číst článek

Společnost HB Reavis, kterou vlastní slovenský miliardář Ivan Chrenko, by chtěla budovu zbourat a na jejím místě postavit moderní centrum.

„Rozhodnutí ministerstva vnímáme jako novou šanci pro dolní část Vinohradské ulice a signál naděje na její oživení. Nový projekt dává lokalitě šanci stát se místem, kam budou lidé rádi dojíždět za prací a které bude zároveň sloužit svému bezprostřednímu okolí. V tuto chvíli nás čeká podrobné plánování všech návazných činností, které budou i nadále postupovat v souladu se zákonem,“ řekl ředitel HB Reavis pro Českou republiku Petr Herman.

Nové centrum bude. Neví se kdy

Nové obchodně-administrativní centrum má být tvořeno sedmi budovami. Podle Hermana vznikne nový veřejný prostor se zelení, terasami a bezbariérovým průchodem. Společnost ale neuvedla, o jak velkou investici by se mělo jednat. Jisté není ani datum, kdy by se mohlo začít stavět.

Komplex budov na Vinohradské třídě koupila společnost v roce 2014 od společnosti ČEZ. Donedávna v něm sídlila pražská pobočka Všeobecné zdravotní pojišťovny. Koncem září ale prostory opustila. Objekt nyní zůstává bez nájemníků.

Stávající komplex budov patřil k příkladům architektonického stylu takzvaného brutalismu. Jeho autory jsou architekti Václav Aulický, Jiří Eisenreich, Ivo Loos a Jindřich Malátek. Prvně jmenovaný v otázce kulturní památky komplexu podpořil nového vlastníka Chrenka.

V minulosti v budově sídlil Ústřední dispečink transitního plynovodu nebo třeba Federální ministerstvo paliv a energetiky a také Světová odborová federace.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme