Bublava stále nemá vodovod. Akvapark ale rozestavěla

Jedna kapsa prázdná, druhá vysypaná. Tak vypadá obecní kasa krušnohorské vesnice Bublava, kterou ministerstvo financí zařadilo na černý seznam krachujících obcí. Zajímavé ovšem je, že obyvatele to příliš netrápí a kdyby ze vsi netrčelo k nebi zrezavělé torzo akvaparku, kvůli kterému se obec zadlužila, nikdo by si chudých poměrů možná ani nevšiml. Na pověst zadlužené vesnice si už lidé zvykli a prakticky to pro ně vůbec nic neznamená.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedostavěný akvapark v obci Bublava | Foto: Obec Bublava

Akvapark v Bublavě má kruhovitý půdorys. Obcházíme ho se starostou Igorem Jirsíkem dokola. Teď jsem padnul na obličej přes nějaké dráty. „Moc z té vaší slávy nezbylo,“ obracím se na starostu. „Moc toho nezbylo, protože se všechno rozestavělo na dluhy,“ říká Jirsík s tím, že se sem v poslední době moc nechodí. „Co se tady dalo ukrást, tak se postupně za devět, deset let rozkradlo. Takhle ta stavba prostě skončila,“ doplňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celou reportáž Zblízka od reportéra Ľubomíra Smatany si můžete také poslechnout.

„Ale když se podívám po obci, tak to nevypadá, že byste výrazně krachovali,“ říkám. „Obec na tom tak špatně není, co se týče nálady lidí. Tady se hezky chataří, jezdí se tu hezky na kolech, dobře se tu lyžuje. Je tu opravdu hezký lyžařský areál. Obec nežije v takovém chmuru, jak se o ní povídá,“ odpovídá starosta. Akorát se lidé v termálu vykoupat nemohou.

ČTĚTE TAKÉ: Zadluženost. Velký strašák českých vesnic, městeček i měst

„Nemohou a je to docela problematické pro chod obce tím, že se nadají čerpat dotace z Evropské unie a že se dělají jen nezbytné věci pro chod obce,“ vysvětluje Jirsík. Ptám se ho, zda budou odklízet v zimě sníh. Prý určitě budou, slibuje starosta obce.

Příroda a lyžařský areál

Jaroslav Marcínek se dívá na svět z kopce, tudíž z nadhledu a nějaké drobné dluhy v obecní kase mu připadají ve srovnání s evropskými potížemi zanedbatelné. Ovšem dluhy Bublavy čítají 21 milionů korun a dodnes se tu kvůli tomu někteří lidé nezdraví. To přiznává i vysoký rozevlátý muž s bohatou kšticí, opoziční zastupitel Vladimír Smolík.

„Tady to vypadalo tak, jako když se prezident volí. Bylo to tu dost kruté. Ale jinak v pohodě, myslím si. Já jdu teď z domova jenom ke zvířatům, jinak nevím, co bych k tomu řekl. Támhletoho člověka se můžete zeptat, to je starousedlík,“ upozorňuje Smolík.


Rozestavěný akvapark v Bublavě

Tím starousedlíkem je Bohumil Šíp. Obhlíží obrovskou jámu, kde vznikají základy. V zadlužené Bublavě se staví ostošest, horská víska pár stovek metrů od hranice láká. Podle důchodce krachuje kdeco, Bublava to ale není. „Staví se tady, ale to je samá rekreace,“ říká. A kde jsou známky krachu? „Já nic nepoznám. Já tady bydlím, mám auto, že si zajedu do Klasnic. Když ještě člověk může, tak to ještě jde. Kdo má rád přírodu, tak bydlení je tu krásný. Je to pohoda,“ rozplývá se.

ČTĚTE TAKÉ: V Havlovicích je už 21 let stejný starosta. Obec vzkvétá


Pohodu zdůrazňují každou zimu metry sněhu, mrzne tu skoro půl roku a třeba horká koupel by jistě přišla vhod. Každý si ale musí ohřát svojí vodu, protože obec nemá ani vodovod. Na to se při plánování akvaparku také zapomnělo. Rezavá atrakce zůstává dál důvodem sporů, všichni se ale shodnou, že obecní dluhy nijak zásadně život lidí neovlivňují.


Bublava

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme