Budějovické školy už jsou bez azbestu, děti se do nich vrátí po prázdninách

Školy na sídlišti Máj v Českých Budějovicích jsou už bez azbestu a děti se do nich budou moci po jarních prázdninách vrátit. Odborná firma už dokončila sanaci budov a nyní se čeká už jen na definitivní potvrzení bezpečnosti školních prostor hygienikem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V základních školách na českobudějovickém sídlišti Máj probíhá sanace | Zdroj: ČTK

„V pondělí zástupkyně firmy Foster Bohemia, která pro nás dělala inspekci sanace, dodala na krajskou hygienickou stanici zprávu o tom, jak to tam vypadá, jaké výsledky byly naměřeny. Kolem poledne by měl být vydán doklad o tom, že sanace byly ukončeny,“ potvrzuje náměstek českobudějovického primátora Kamil Calta.

Pro jistotu však budou měření ještě nějakou dobu pokračovat. „Dohodli jsme se, že ještě v následujících dvou třech měsících se tam vždycky provede kontrolní měření, abychom věděli, jestli něco někde není špatně udělaného,“ říká náměstek primátora.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu na Radiožurnálu mluvil primátor Českých Budějovic Juraj Thoma

Účet za likvidaci nebezpečného azbestu a za zajištění dopravy žáků do náhradních škol se vyšplhal na 17 milionů a 600 tisíc korun.

My jsme požádali o nějaké odborné stanovisko. Konstatuje se v něm, že pochybení nebylo jen na straně subdodavatelské firmy, která pro hlavního dodavatele dělala sanační práce, ale je tam jisté pochybení i ze strany zaměstnanců magistrátu města České Budějovice v tom slova smyslu, jak a kdy měli oznamovat některé skutečnosti, které se na té stavbě odehrály,“ říká primátor Českých Budějovic Juraj Thoma a dodává:

„Probíhá jednání s hlavním dodavatelem o tom, jakým způsobem město České Budějovice a tato společnost budou řešit finanční problém, který nastal sanací.“

Azbest se na školách Máj I a II objevil na podzim, když skončily práce na zateplování. Děti z obou škol se od té doby učí v náhradních prostorách na jiných školách a musejí dojíždět. Po jarních prázdninách, které v Českých Budějovicích začínají příští pondělí, se budou moci vrátit do své školy.

Martin Pokorný, pir, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme