Budoucí cukráři v Litovli před začátkem adventu finišují s výrobou perníkových chaloupek

Perníková chaloupka je jedním ze symbolů blížících se Vánoc. Alespoň pro budoucí cukráře na litovelském učilišti, kteří na výrobě chaloupek pracují už několik týdnů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Perníčky (ilustr. obr.)

Perníčky (ilustr. obr.) | Foto: Luděk Ungermann

Domečky jsou velké zhruba dvacet centimetrů, práce je ale na nich minimálně na dva dny. Vyrábějí je převážně žáci prvních a druhých ročníků, letos jich vytvořili na 250.

Podle mistrové odborného výcviku Evy Kupkové připravují těsto podle starého receptu:

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se vyrábějí perníkové chaloupky, zjišťovala v Litovli redaktorka Monika Tomášková

„Dá se říct, že je to recept, který jsme zdědili, vlastně když jsem se učila už já. A podle těch starých cukrářských norem těsto děláme. Děláme ho z medu, jiný podobný recept je na cukrové medové těsto. Tam se místo medu dává glukózový sirup.“

„Těsto zaděláváme specifickým způsobem, tam se musí provádět inverze cukru, je to takzvané štěpení složeného cukru na cukry jednoduché. Provádí se to kyselinou citronovou,“ vysvětluje mistrová.

Těsto se zadělává měsíc dopředu. Pak se rozválí a vykrajují se z něj různé tvary: „Nejvíce děláme perníkové chaloupky, takže už na ně máme vyrobené vypichovače. Samozřejmě na každou tu chaloupku těsto vážíme, musí být stejná váha, aby chaloupky odpovídaly,“ popisuje další postup Eva Kupková.

Perníky se potom pečou v teplovzdušné peci, při teplotě 180 stupňů asi osm minut. Nechají se vychladnout a teprve další den se zdobí glazurou. A k tomu, jak říkají budoucí cukrářky z Litovle, potřebují kromě pevné ruky i hodně fantazie.

Monika Pustovková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme