Budoucí lesníci z Hranic maturují po širým nebem

V lese u Valšovic na Hranicku je v těchto dnech živěji než obvykle. Budoucí lesníci z Hranic tam maturují po širým nebem. Praktické maturitní zkoušky v lese nejsou pro absolventy Střední lesnické školy v Hranicích žádnou novinkou. Ve Valšovickém polesí je praktikují už více než sto let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesník | Foto: Petra Benešová

Vylosují si maturitní otázku a podle příslušné mapy se vydají na jedno z připravených stanovišť. V dřevěném přístřešku mají budoucí lesníci dostatek času i prostoru na přípravu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přišel do lesa a odmaturoval

Společně z jedním z maturantů mířím na nejvyšší místo Hranické pahorkatiny. Předtím než přijede maturitní komise, přistupuji ke studentovi v zelené uniformě. „Uniforma je naší vizitkou,“ dozvídám se.

A jak zatím svůj maturitní den prožívá? „Vylosoval jsem si maturitní otázku číslo 8, tedy Lesní hospodářský plán. Sedím tu asi od půl deváté, stále ještě však mám co dělat. Myslím si, že vše bude mít zdárný konec,“ usmívá se. „Náladu mám zatím dobrou, ale až přijede maturitní komise, bude to asi horší.“

Jeho učitel mezitím pobíhá po lese a kontroluje, zda je všechno v pořádku a zda všichni studenti našli svá stanoviště. „Znalosti určitě mají,“ usmívá se. „Nervózní jsem i za ně. Čtyři roky jsme tu s nimi žili a dnes mají prokázat, co všechno se naučili.“

S maturitní zkouškou se student popral se ctí

Úderem desáté hodiny přijíždí mikrobus s osmi členy maturitní komise – a praktická část zkoušky může začít. „Student předkládá byliny a rostliny, které charakterizují místo, a podle toho se pak také určuje dřevní skladba, jež se tu bude pěstovat,“ dozvídám se od pana učitele.

Svého žáka při maturitě pilně sleduje. „Samozřejmě. Je vidět, že se připravil a že základ otázky, což jsou rostliny, které zde rostou, má zpracovaný dobře,“ pochvaluje si.

„Nyní už student přistoupil k řešení odborné otázky, což je v jeho případě Hospodářská úprava lesa,“ popisuje učitel další průběh zkoušky. „Jde tedy o to, jak se les zakládá nebo jak se vytváří – jde o komplexní otázku, která je popsaná v hospodářské knize zpracovávané deset let. S tím souvisí i mapový materiál. Student musí vysvětlit použití veškerých těchto lesnických map pro pěstování a výrobu v lese.“

To už maturitní zkouška končí. Student posbírá všechny pomůcky a se slovy „Lesu zdar“ se loučí s maturitní komisí.

Od začátku zkoušky přitom uplynula necelá půlhodina. „Byly tam nějaké mezery, ale myslím, že jsem asi prospěl. To se však dozvím až za chvíli,“ uzavírá student lesnické školy, který touží po tom, aby mohl v budoucnosti pracovat v lese.


Zvětšit mapu: Maleník, nejvyšší místo Hranické pahorkatiny, na němž se maturitní zkouška koná

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme