Budoucnost pražské dopravy: rušení některých semaforů a tramvaje mezi Národním muzeem a Hlavním nádražím

Centrum Prahy by mohlo být lépe průjezdné. Jak to udělat, to teď řeší radnice Prahy 1 a magistrát. V plánu je třeba výstavba nové tramvajové trati mezi Národním muzeem a hlavním nádražím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tramvaj Praha Barrandov | Foto: Archiv DPP

Trať by podle návrhu měla pokračovat z Vinohradské ulice směrem k Václavskému náměstí a kolem budovy bývalého parlamentu na magistrálu. Tu překříží za státní operou zhruba na úrovni garáží a dál povede parkem kolem spodního vestibulu hlavního nádraží. Zastávky by měly být u parlamentu a přímo před nádražím. Nová trať se pak napojí na stávající koleje pod magistrálou.

Hromadná doprava v Praze zdarma nebude, rozhodli radní. Ovzduší se částečně vyčistilo

Číst článek

Výstavba úseku je důležitá. Radnice tak chce ulehčit přetíženému úseku I. P. Pavlova - Karlovo náměstí. Tramvaje by tak měly další variantu, jak se dostat do centra. Hodilo by se to mimo jiné i v případech, kdy se něco stane v Ječné, což je zatím v téhle oblasti hlavní tramvajový tah ve směru do centra.

Přesný termín ještě není znám. Trať se musí nejdřív dostat do územního plánu. Pokud ale všechno půjde podle toho plánu, který ve středu radnice představila, mohlo by se začít stavět za dva nebo za tři roky.

Semafory už nebudou brzdit dopravu

Nejedná se o jedinou dopravní změnu, o které se v centru uvažuje. Praha 1 má zpracovaný projekt na úpravu křižovatky ulic Vítězná, Újezd a jejího okolí. Silnice tady chce zúžit tak, aby auta jezdila po kolejích. Díky tomu, že jsou ve všech směrech před křižovatkou zastávky, tak stojící tramvaj v zastávce by vlastně zastavila proud aut a sama by řídila provoz v křižovatce. Silničáři by tak mohli zrušit semafory, které - možná paradoxně - dopravu spíš brzdí.

Praha 1 by chtěla začít s přestavbou této křižovatky příští rok. Teď bude záležet na tom, jestli technická správa komunikací zařadí tuhle investiční akci do rozpočtů na rok 2018.

Ondřej Jánoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme