Budoucnost třebíčské vysoké školy je v ohrožení. Situaci projedná správní rada

Soukromá Západomoravská vysoká škola v Třebíči má stále problémy. Delší dobu se jí nedaří dostat z existenčních problémů, kterým teď další ránu zasadilo rozhodnutí akreditační komise. Neschválila ani jeden ze tří nových bakalářských oborů. Kvůli tomu dnes zasedne Správní rada školy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ZMVŠ Třebíč | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

Západomoravská vysoká škola v Třebíči má teď opět ty samé problémy jako vloni v srpnu. Tehdy jí ministerstvo školství nepovolilo tři obory ze čtyř. A scénář se opakuje i teď, kdy akreditační komise neschválila ani jeden ze tří nabízených oborů: ekologie a ochrana prostředí, ekonomika a management a historické vědy.

Správní rada bude za školu bojovat, říká starosta Pavel Heřman: "My, kteří jsme zřizovatelé a věříme tomu, že v městě Třebíči musíme mít taky vysokou školu, musíme udělat všechno proto, abychom za ni bojovali."

Přehrát

00:00 / 00:00

Další informace o problémech soukromé Západomoravské vysoké školy v Třebíči zjišťovala redaktorka Hana Mikulincová.

Otázkou zůstává, jestli vůbec lze stanovisko akreditační komise ještě zvrátit. Výtky směrem ke škole se od ní totiž opakují, mezi nejzásadnější patří nedostatečné personální zabezpečení výuky, široce pojatá skladba předmětů a také nedostatečná publikační činnost u pedagogů.

Na škole panuje velká nejistota, studenti se bojí jejího zrušení a moc se jim nechce situaci komentovat. Když už, tak anonymně. Studentka třetího ročníku mluví hlavně o prestiži školy.

„Bohužel jí to možná na prestiži ubírá,“ říká. Další student, který by měl letos také získat titul bakalář, mluví podobně. „Bude to pro nás do budoucna nepříjemné, musíme získat ještě další titul, snažit se opravdu získat titul inženýra, abychom to zastínili. Třeba Masarykovou, Mendelovou univerzitou. Něčím prostě jiným, vyšším, abychom neměli v popředí toho bakaláře ze ZMVŠ. Bohužel v tuto chvíli,“ přiznává.

Vedení školy 387 studentům slibuje, že dostudují. Víc za tím udělat nemůže, na další školní rok má teď akreditaci na jeden jediný obor - aplikované informační technologie. Správní rada dnes na třebíčské vysoké škole zasedá od 15 hodin.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme