Buštěhrad ukrývá gotický hrad, kdysi významný jako Karlštejn

Buštěhrad na Kladensku je spojovaný s chátrajícím zámkem a problémy kolem financování jeho rekonstrukce. Jen málo lidí ví, že v tomto městě stával jeden z nejvýznamnějších středověkých hradů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Buštěhrad u Kladna, podhradí | Foto: A.Rokosová

Buštěhradské panství spravovala velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská, která v roce 1699 nechala postavit barokní zámek.

"Do té doby té správě sloužil buštěhradský hrad, který utrpěl za třicetileté války vážnou úhonu. Nikoli ze stran vojsk. To vlastní poničení způsobili tenkrát nespokojení sedláci, kteří ho vypálili," řekl kronikář města Jaroslav Pergl.

Kdysi velkolepé gotické sídlo, respektive jeho trosky jsou dnes ukryté mezi domy, které vyrostly v ruinách hradu."Když velkovévodkyně dostavěla ten zámek, tak materiál, co zbyl, dala chudině, aby ten materiál použila pro stavbu svých domků," doplnil Pergl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alena Rokosová natáčela v Buštěhradu o tamním gotickém hradu, významné a nepříliš známé památce

Buštěhradský hrad byl podle některých názorů nejmocnějším sídlem ve středních Čechách. Ve své době patřil mezi tři nejvýznamnější stavby v českých zemích, spolu s Pražským hradem a Karlštejnem.

V jednom ze stavení na hradě přečkal noc "zimní král" Fridrich Falcký. Konkrétně noc z 30. na 31. října 1619. Dnes v místech starého hradu nežijí starousedlíci, ale stěhují se sem umělci a architekti.

Nikola Bojčev, A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme