Buštěhradský zámek se opravy nedočká, rozhodli krajští radní

Buštěhradský zámek, který zlomil vaz bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi, kraj neopraví. Rozhodla o tom dnes krajská rada s tím, že zelenou dostala stavba Památníku Československého odboje v Panenských Břežanech u Prahy a dokončení se dočká i rozestavěný domov pro seniory v Uhlířských Janovicích u Kutné Hory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Buštěhrad - zámek | Foto: Adriana Krobová

Středočeský kraj se za vlády Davida Ratha hodně zadlužil a na dostavbu všech rozestavěných budov nemá finance. Zatímco rekonstrukce buštěhradského zámku by stála okolo 200 milionů korun, dostavba Památníku Československého odboje okolo 55 milionů korun.

Důležitou věcí jsou i následné náklady a využití prostor. Provozní náklady Památníku Československého odboje v Panenských Břežanech odhaduje vedení kraje na 3 miliony. Dva by mohlo získat na vstupném a bude doplácet jen jeden milion korun. V případě zámku Buštěhrad by to bylo mnohem více.

Navíc jde také o zachovalost jednotlivých budov. Mluvčí kraje Nicole Mertinová to vysvětluje tak, že buštěhradský zámek je v havarijním stavu. Zámeček v Panenských Břežanech je zachovalý, a tak jeho přestavba na Památník Československého odboje bude kratší a jednodušší.

Dokončí se domov pro seniory

Vedení Středočeského kraje schválilo i dokončení rozestavěného domova pro seniory v Uhlířských Janovicích u Kutné Hory, který dosud spolykal více než 150 milionů korun.

„Uhlířské Janovice rada schválila z toho důvodu, že se jedná o projekt, který je rozestavěný již od dob Petra Bendla. Je to projekt ve velice zachovalém stavu. Krásná cihlová budova, naprosto neporušená. Bylo by skutečně škoda tento projekt nedokončit,“ doplnila Mertinová.

Dostavba budovy by měla podle současného projektu stát okolo 160 milionů korun. 85 procent z toho by dokonce měl kraj získat z evropských peněz.

Vedení kraje dnes rozhodlo také o dostavbě Regionálního muzea v Kolíně. Předpokládané náklady se pohybují okolo 112 milionů korun. I tady by část nákladů měla zaplatit Evropská unie.

Dnešní rozhodnutí kraje musí schválit ještě krajští zastupitelé. Ti by o tom měli jednat na začátku března. To, že by ho zamítli nebo nějak výrazně změnili, se ale nepředpokládá.

Pavel Pavlas, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme