Byty společnosti ČEZ v Písnici získá firma finančníka Krúpy. Nájemníci s prodejem nesouhlasí

Více než 700 bytů společnosti ČEZ v pražské Písnici koupí firma Kennial. Společnost, která podle obchodního rejstříku patří firmě Arca Capital Bohemia finančníka Pavola Krúpy, nabídla 1,305 miliardy korun v soutěži nabídla přes jednu a čtvrt miliardy korun. Informoval o tom mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z demonstrací proti prodeji sídliště Písnice společností ČEZ

Z demonstrací proti prodeji sídliště Písnice společností ČEZ | Foto: tiskový servis Moje Písnice

Soubor panelových domů s 36 vchody tvoří větší část sídliště, které je nedaleko budoucí stanice metra D Písnice. Domy byly postaveny v letech 1987 až 1990 a jsou po částečné rekonstrukci.

Nájemníci s prodejem nesouhlasí. Podle nich měli slíbené, že si budou moct byty odkoupit. „Považujeme celé výběrové řízení za nelegitimní včetně jeho výsledku,“ řekl ČTK Ondřej Václavík za iniciativu Moje Písnici. Zástupci nájemníků podle něj mají připravené podklady pro několik druhů právních kroků. ČEZ jejich argumenty odmítá. Prodej kritizuje i starosta městské části Praha-Libuš Jiří Koubek z TOP 09.

„Rozhodnutí je pro nájemníky velmi nejisté. Nevědí, co s nimi bude dál, protože tam má zhruba sto padesát bytů smlouvu na dobu určitou. V tuto chvíli tak není jasné, zda bude chtít vítěz peníze, které do toho investoval, chtít rychle získat zpět formou prodeje, nebo zdali má dlouhodobý zájem mít spokojené nájemníky,“okomentoval situaci Koubek.

Rath pozval Zemana na schůzku. Jinak by ses mohl dopustit šíření nepravd, vzkazuje prezidentovi

Číst článek

Společnost Kennial potvrdila, že obdržela oznámení, že se stává vítězem výběrového řízení. „Arca se zavazuje, že bude plnit všechny smluvní a zákonné podmínky. Deklarujeme, že budeme hledat optimální konsenzus se současnými nájemníky bytů týkající se jak výše nájemného, tak i jejich odprodeje,“ řekla ČTK mluvčí Arca Capital Barbora Hanáková. Arca získala bytový fond se 739 byty o rozloze 54 000 metrů čtverečních, dodala.

O nákupu bytů uvažovalo i hlavní město. Nakonec se do soutěže nepřihlásilo, nabídlo však bezúročnou půjčku Praze-Libuši, pod kterou Písnice spadá. Městská část ji ale podat nestihla. „Z šesti vyžádaných dokumentů jsem dostal jen jeden. Město nám přípravu nevyžádané nabídky znemožnilo,“ řekl v pondělí ČTK Koubek.

Podle dřívějšího vyjádření primátorky Adriany Krnáčové (ANO) město poskytlo součinnost už tím, že schválilo půjčku. Podat nabídku podle ní měla radnice sama. Podle původních informací mělo vyhodnocení nabídek trvat několik měsíců. „Spěch společnosti ČEZ ukazuje, že se báli, že Praha nebo městská část nabídku podá,“ řekl starosta.

Slovenský podnikatel Krúpa, který je statutárním ředitelem firmy Kennial, se angažuje také například v kauze OKD, dříve nabídl, že firmu koupí. V Česku vlastní jeho firma Arca Capital Bohemia například výrobce minerálních vod Karlovarská Korunní a Ondrášovka.

Kromě vítěze soutěže o bytový fond, které se zúčastnilo pět společností, v pondělí skupina ČEZ oznámila také firmy, které získají obchodní centrum a byty ve Vršovicích. Firma STN Invest nabídla za obchodní centrum 68,2 milionu korun, což byla nejvyšší nabídka z devíti zájemců. Bytový dům v Praze 10 získá firma Aida Praha za 72,2 milionu korun. Zájem o něj mělo sedm společností.

ČTK, Tomáš Bystrý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme