Byty v Mostě skupují spekulanti, vydělávají na sociálně slabých

Ceny bytů v šedesátitisícovém Mostě mírně stouply. Po loňském propadu na historické minimum je to pro město dobrá zpráva. Špatnou zprávou ale je, že většinu bytů skupují spekulanti. Ti nakupují byty po desítkách a stěhují do nich sociálně slabé, za které stát spekulantům vyplácí vysoké nájmy. Město se bránit nemůže.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bydlení pro sociálně slabé v Třešťi, starosta Vladislav Hynk

bydlení pro sociálně slabé v Třešťi, starosta Vladislav Hynk | Foto: Filip Jandourek

„U menších bytů byla cena někde kolem 120 tisíc za byt 1+1, v dnešní době je to kolem 150 – 160 tisíc. Už to určitě není pod tou hranicí, jako to bylo loni,“ srovnává loňské a letošní ceny bytů Jana Kudová z realitní kanceláře.

Podle ní se stěhují do Mostu lidé z celé republiky, často jde o sociálně slabé.

„Do Mostu se stěhují samozřejmě sociálně slabší a stěhují se sem lidé za prací - z důvodů levných bytů. Z Moravy, jižních Čech, Pardubicka.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Byty v Mostě skupují spekulanti, informuje Jan Beneš

Jak řekl realitní makléř Tomáš Březina, ceny bytů v Mostě stoupají jen na některých místech.

„Ceny nemovitostí se zvýšily jen v lokalitách, kde potencionální kupující nepředpokládají problémovou skupinu obyvatelstva. Jsou ale i lokality, kde koupíte třípokojový byt v cihlové zástavbě řádově za 150 tisíc.“

Lidí, kteří se do Mostu stěhují, protože tady chtějí žít, je ale podstatně méně, než spekulantů, kteří skupují jedny z nejlevnějších městských bytů v republice. Nejčastěji jsou z Prahy, Plzně nebo Brna.

Byty ve velkém kupují i zájemci z ciziny

Najdou se ale i zájemci o desítky bytů z rusky mluvících zemí nebo Izraele.

„Procento investorů se zvýšilo několikanásobně. Zde kupují nemovitosti zahraniční investoři. Chtějí koupit byty ve velkém. Ideální pro ně je, když v jednom domě koupí několik bytů,“ doplňuje Tomáš Březina.

Noví majitelé pak většinou pronajímají sociálně slabým, za které platí stát nájem formou sociálních dávek.

Most | Foto: David Hertl

Pokud jde o byty v domě, kde je společenství vlastníků, vznikají tam často dluhy za energie a nájem. Vysvětluje František Ryba, ředitel bytového družstva Krušnohor, které spravuje v Mostě tisíce bytů:

„Dochází k tomu, že ti lidé bydlí, v podstatě dluží, ale mnohdy o tom neví, protože oni ty dávky dávají tomu svému pronajímateli a ten to neposílá správci nebo společenství vlastníků.“

„To může vést ke kolapsu společenství vlastníků, až k likvidaci, což je obrovský malér,“ míní Ryba.

Město žádá změnu legislativy

Lidé kvůli stoupajícímu počtu spekulací s byty z Mostu odchází. Od počátku devadesátých let odešlo z města 10 tisíc lidí. Za posledních pět let odchází ročně kolem 200 obyvatel.

Podle primátora Mostu z hnutí Severočeši.cz Jana Paparegy musí město spoléhat na změnu legislativy. Žádal o ni ministryni práce a sociálních věcí i ministra pro lidská práva.

„Hovořili jsme o tom, že situace v Mostě, kde je spousta volných bytů a ceny jsou skutečně téměř na dně, je velmi zneužívána. Ty ceny nemovitostí jsou ekonomicky velmi výhodné pro spekulanty,“ poznamenal primátor.

Jan Beneš, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme