Bývalá Berlova vápenka v Závratci na Třemošnicku zahajuje sezónu

Jediné muzeum vápenictví u nás najdete v Železných horách u města Třemošnice. Bývalá Berlova vápenka v Závratci právě dnes zahajuje letošní sezonu. Je to místo, kde původně byla v Čechách zřejmě nejdelší lanovka na přepravu vápence.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlova vápenka v Třemošnici

Berlova vápenka v Třemošnici | Foto: Lukáš Peška

Právě 5 kilometrů dlouhá lanovka převážející samospádem vápenec z prachovického lomu, byla naprosto unikátní.

„Byl využitý ten spád z Prachovic do Třemošnice, je to s kopce. Takže to bylo opravdu takzvané perpetum mobile,“ říká průvodkyně Pavla Alvarézová a ukazuje i další raritu: výtah.

Výtahem se kamenný vápenec vozil do pecí. „Tehdy se tady použil jakoby technický pokrok – to znamená: zaváželo se výtahem vápenec až nahoru ke komínu, a tím se zvýšila produktivita práce,“ vysvětluje Pavla Alvarézové.

Ve vápence byly původně 4 pece se 4 komíny. U pecí pak na malých dřevěných židličkách seděli dělníci a čekali, až se vápenec vypálí.

„Tady seděli takzvaní podpecní, kteří byli mistři ve svém oboru a vyhrabovali kusy vypáleného vápna,“ popisuje Pavla Alvarézová.

Na závěr může návštěvník vystoupit i přímo do komína, kam se běžný smrtelník normálně nedostane. Komín má 13 metrů a byl v něm uměle udělaný otvor, aby si každý uměl představit masu vápence, která se zde vypalovala.

Sezóna v Berlově vápence začíná právě dnes. Jedinečná technická památka představuje tradici vápenictví v Železných horách.

mad, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme