Bývalá malotřídka v Mladoňově znovu slouží. Jako škola v přírodě

Stará malotřídka v Mladoňově, vesničce na Šumpersku, přes dvacet let chátrala. Když už si s ní obec nevěděla rady, přišli místní s nápadem vybudovat školu v přírodě. Povedlo se. Má za sebou měsíc fungování a vypadá to, že si na sebe i vydělá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letní biblická škola v přírodě | Foto: Letní biblická škola

Mladoňov na Šumpersku je typickou sudetskou osadou. Před druhou světovou válkou v ní žilo přes tisíc lidí, dnes má vesnice méně než pětinu obyvatel.

I když škola tam už několik desítek let nefunguje, místní se staré chátrající budovy nechtěli vzdát. Tak přišli s nápadem přeměnit ji na školu v přírodě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nové perspektivy bývalé malotřídky a dnes školy v přírodě v Mladoňově přiblížila Monika Tomášková

„Je to tady dobré, většina z nás si myslela, že to bude zastaralé, ale je to nové,“ říkají čtvrťáci z olomoucké základní školy. Jsou jedni z prvních návštěvníků mladoňovské školy v přírodě.

Žlutá budova uprostřed malé vesnice odjakživa sloužila dětem. Posledních dvacet let už jenom chátrala. V devadesátých letech při stavbě kanalizace ji spádová vesnice Oskava dokonce využila jako zástavu.

„Je tady ubytování pro 32 dětí a dva až tři pedagogy,“ říká ředitelka školy Jana Andrísková.

Školáci z Olomouce se do Mladoňova dostali náhodou. „Ukázalo se, že pobyty jsou dlouho dopředu objednané, ale protože tady je to nové, byla tady volná kapacita,“ vysvětluje asistent pedagoga Karel Haderka.

Také učitelka Monika Pávková si prostředí pochvaluje. „Byli jsme nadšení. Z prostředí i z přístupu personálu. Moc se nám líbí rodinné prostředí, které vytvářejí.“

mkp, Monika Pustovková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme