Bývalá starostka Libušína dostane jako odškodné 585 tisíc korun, potvrdil soud

Odvolací soud potvrdil bývalé starostce Libušína na Kladensku odškodné ve výši 585 tisíc korun. Marie Minaříková požadovala za 11leté trestní stíhání téměř pět milionů. Dnešní verdikt je pravomocný, právník Minaříkové chce ještě podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Minaříková chce po státu za 11leté trestní stíhání, které skončilo zproštěním viny, téměř pět milionů korun. | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

„Částku shledáváme maximální, jakou lze v porovnání s jinými obdobnými případy poskytnout,“ odůvodnila verdikt soudkyně Městského soudu v Praze Irena Saralievová.

Soudní senát podle ní zvážil všechny negativní dopady, které Marie Minaříková během 11 let prožívala:

„Trestní stíhání vešlo ve známost nejen mezi sousedy, ale i v široké veřejnosti, protože případ byl medializován. Trestní stíhání negativně zatížilo a poznamenalo život žalobkyně i celé její rodiny, nevratně poškodilo její dobrou pověst a přispělo i k tomu, že se musela přestěhovat z původního místa bydliště.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalá starostka Libušína Marie Minaříková dostane jako odškodné 585 tisíc korun, potvrdil soud. Případ sleduje Veronika Hlaváčová

Marie Minaříková byla starostkou a ředitelkou základní školy. V červnu 1999 ji policie zadržela přímo před žáky a kolegy ve škole.

V cele strávila dva dny, následovalo tříleté přípravné řízení a dalších osm let soudního procesu.

Obžaloba Minaříkovou vinila ze zneužití pravomoci veřejného činitele, poškozování cizích práv a zpronevěry. V letech 1994 až 1998 měla například zadat bez souhlasu zastupitelstva nevýhodné zakázky, a obec tak připravila o 1,7 milionu korun.

Soud nakonec Minaříkovou zprostil obžaloby v plném rozsahu. Po jedenácti letech tedy od soudu odešla jako nevinná. To, co prožívala, se prý těžko popisuje.

„V Libušíně pořád visely na nástěnkách články, byla tam i moje fotografie. Lidé, na které jsem spoléhala, raději přešli na druhou stranu ulice. Nemůžete spát, po nocích se procházíte. Nevíte, co dělat, abyste zapomněla,“ vzpomíná Minaříková.

Kvůli reakcím okolí se musela přestěhovat a zaplatila také vysoké částky za svou obhajobu. Dlouholetý proces a negativní reakce okolí i tisku se prý navíc podepsaly na jejím zdraví.

Odškodné je podle advokáta nízké

Soud jí nejprve přiznal odškodné ve výši 312 tisíc korun. Šanci na vyšší částku jí loni dal Ústavní soud, který její kauzu označil za mimořádný případ, kde tabulkové odškodnění neodpovídá způsobené újmě.

Podruhé pak soud navýšil odškodné na celkem 585 tisíc korun. Verdikt dnes Městský soud v Praze potvrdil.

Právník Vojtěch Veverka chce pro Marii Minaříkovou vysoudit necelých pět milionů korun. Vypočetl, že dnes přiznaná částka 585 tisíc korun znamená za jeden den újmy 150 korun, to se mu zdá málo.

„Částka za jeden den by určitě měla přesahovat tisíc korun. Z nějakého důvodu se naše soudy drží ve všech případech strašně při zdi. Netýká se to jen neoprávněně stíhaných, ale i škod na zdraví nebo škod způsobených trestným činem,“ vysvětluje Veverka.

Marie Minaříková s pravníkem Vojtěchem Veverkou | Foto: Veronika Hlaváčová

Blanka Černá, Anna Kottová, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme