Bývalá učitelka nechce převzít cenu od komunisty Sloupa, vadí jí jeho minulost

V Karlovarském kraji stoupá vlna odporu kvůli komunistovi Václavu Sloupovi, který zastává post krajského náměstka pro školství. Kvůli jeho temné minulosti od něj odmítá převzít ocenění bývalá učitelka karlovarské obchodní akademie Eva Slábová. Hejtman dal komunistům čas do 1. března, aby situaci s postem Václava Sloupa vyřešili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti karlovarskému krajskému radnímu a komunistovi Václavu Sloupovi

Demonstrace proti karlovarskému krajskému radnímu a komunistovi Václavu Sloupovi | Foto: Zdeněk Trnka

Eva Slábová nastoupila na ekonomickou školu v Karlových Varech v roce 1970. Vyučovala tam tělocvik, později obchodní korespondenci. V současné době už je v penzi, studenti ale na její hodiny rádi vzpomínají.

Ředitel školy Zdeněk Bartoš říká, že pro školu byla Eva Slábová obrovským přínosem, a proto ji navrhl na ocenění učitel roku. „Celou dobu patřila k nejuznávanějším osobnostem učitelského sboru. Díky svému pedagogickému mistrovství a lidskému přístupu k žákům a studentům, které po celé generace formovala, si toto ocenění zaslouží,“ míní ředitel školy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč nechce bývalá učitelka převzít ocenění z rukou komunisty Václava Sloupa, zjišťovala redaktorka Andrea Strohmaierová

Ocenění si prý paní Slábová nesmírně cení a moc pro ni znamená. Je tady ale jedno velké ALE. Cenu by měla převzít od náměstka pro oblast školství Václava Sloupa z KSČM, s čímž zásadně nesouhlasí.

„Je to člověk, který by na tom místě být neměl. Myslím si, že ani odbornost nemá, a hlavně mi vadí, že to je bývalý politruk Pohraniční stráže. Víme, co všechno tito lidé dělali, jak postupovali a kolik lidí na hranicích položilo život. To je věc, která mi vadí a s kterou se nemůžu smířit,“ vysvětluje učitelka.

Kdo předá cenu?

Václav Sloup z KSČM prý ale ocenění předávat nebude, alespoň to říká. Podle něj by bylo lepší, kdyby se tohoto úkolu zhostil někdo jiný. „Jak to bylo tradičně už minule, že to předával pan hejtman. Proto jsem ho požádal, aby to předal i letos,“ říká Sloup.

Karlovarský hejtman Josef Novotný z ČSSD se ještě nerozhodl, zda na žádost svého náměstka přistoupí. Na akci by podle něj měl být jen jeden zástupce kraje. Kdo přesně to bude, však neřekl.

„Já si myslím, že nelze suplovat práci někoho jiného. Rád tam půjdu, rád budu předávat učitelům, protože jsem z této branže. Pokud tam někdo bude chodit, tak není možné, aby tam chodili dva lidé najednou,“ podotýká hejtman.

Demonstrace proti karlovarskému krajskému radnímu a komunistovi Václavu Sloupovi | Foto: Zdeněk Trnka

Václav Sloup tvrdí, že ocenění předávat nebude, ale že to není kvůli postoji Evy Slábové: „Je to její osobní názor, já to tak beru. Beru to tak, protože co k tomu dodat? Že jí v minulosti nevadilo, že ji žáci oslovovali soudružko učitelko a dneska by se ušpinila, kdyby podala ruku komunistovi, to je její osobní problém.“

V tomto případě se ale podle Evy Slábové radní Sloup poněkud spletl. „Pokud si vzpomenu, tak mi děti říkali paní profesorko. Potom jsme byli oficiálně označeni jako středoškolští učitelé, ale přesto mi většina dětí celou dobu, co jsem učila, říkala paní učitelko. To myslím hovoří za vše,“ ohrazuje se učitelka.

Kdo bude nakonec ocenění učitelům předávat, ukážou až následující dny. Hejtman kraje Josef Novotný totiž dal komunistům čas do pátku 1. března, aby situaci s postem Václava Sloupa vyřešili. Pokud tak neučiní, obrátí se na krajské vedení ČSSD, aby vyzvalo komunisty k řešení problému. Pokud ani to nepomůže, v úvahu dokonce přicházejí předčasné volby.

Andrea Strohmaierová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme