Bývalého primátora Liberce čeká soud kvůli machinacím s pozemky

Bývalý liberecký primátor Jiří Kittner z ODS je ode dneška obžalovaný. Státní zástupce ho viní z machinací s pozemky v souvislosti s přípravou lyžařského šampionátu v Liberci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Primátor města Liberec Jiří Kittner | Foto: Veronika Exnerová

Kittner je obžalovaný ze zneužití pravomoci veřejného činitele a za porušování povinností při správě cizího majetku. Jeho bývalý náměstek Pavel Krenk a zastupitel Jiří Zeronik by se měli u soudu navíc zpovídat z podvodu.

Podle krajského státního zástupce Miloše Klátika obžalovaní způsobili nevýhodnými transakcemi celkovou škodu ve výši 13 milionů korun.

„Předmětem obžaloby jsou převody nemovitostí, ke kterým došlo v letech 2003 až 2006 z vlastnictví města Liberec. Tyto nemovitosti pak byly nevýhodně směněny nebo převedeny na třetí osoby. Tím měli obvinění, mající postavení veřejných činitelů v orgánech statutárního města Liberec, vykonávat své pravomoci v rozporu se zákonem, a to zejména se zákonem o obcích," vysvětlil krajský státní zástupce Miloš Klátik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalého primátora Liberce Jiřího Kittnera čeká soud. Důvody zjišťovala Ivana Bernáthová

Trestní oznámení na obžalované podala v době konání lyžařského šampionát v Liberci v roce 2009 občanská sdružení Oživení a Čmelák.

Šéf Čmeláku a pozdější primátor Liberce Jan Korytář z hnutí Změna pro Liberec tehdy vysvětloval, jakým způsobem k převodům majetku docházelo. Zmínil obytný dům a pozemky u běžeckého areálu ve Vesci, které město původně nabídlo Sportovnímu areálu Ještěd za 900 tisíc korun, aby na něm postavil čerpací stanici na zasněžování.

Sportovní organizace využila ke stavbě jen malou část pozemků a jejich většinu pak údajně přeprodala přes speciálně zřízenou realitní kancelář mnohem dráž. Město by tak přišlo o peníze. „Tato nemovitost byla za osm měsíců prodána dalšímu vlastníkovi za dva miliony 900 tisíc," poukázal Korytář.

Převody byly standardní, tvrdí Kittner

Exprimátor Liberce Jiří Kittner ale považuje převody nemovitostí před lyžařským šampionátem za standardní, a obvinění je proto podle něj neodůvodněné.

„Bude to muset posoudit soud, protože mimo posudku, který dodává obžaloba, existuje i posudek soudního znalce, který říká něco jiného, jestli ty prodeje byly výhodné, nebo nevýhodné. A samozřejmě, co se mě týče, tak v případě toho, že nejsem obviněn z podvodu, ale z nedbalosti, tak té jsem se těžko mohl dopustit sám. Rozhodovaly tam i orgány, představenstvo společnosti a podobně, a to, pokud vím, vůbec obžaloba neřeší,“ uvedl.

Pokud soud uzná Jiřího Kittnera, Pavla Krenka a Jiřího Zeronika vinnými, hrozí jim osm až deset let vězení.

Ivana Bernáthová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme