Bývalí plzeňští policisté dostali za nedbalost podmínku

Půlroční podmíněné tresty udělil dnes Okresní soud v Plzni čtyřem bývalým plzeňským policistům. Ti měli svým nedbalým postupem zmařit v roce 2006 vyšetřování konfliktu v erotickém klubu v Plzni, po kterém zemřel cizinec. Okresní soud expolicisty už dříve dvakrát osvobodil, naposledy letos v únoru. Krajský soud ale případ vrátil k novému projednání a dnes tedy padl rozsudek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní kladívko

Soudní kladívko | Foto: Comstock Images

Do klubu tenkrát přijela policejní hlídka, konkrétně Soňa Pechová a Michal Lohr, a našla tam zmláceného Ukrajince, který pak po převozu do nemocnice zemřel. Na místě vyslechla personál i návštěvníky baru, kteří tvrdili, že cizince napadl jistý muž, který byl v tu chvíli od krve a opilý.

Hlídka ho proto nechala převézt na záchytku a v domnění, že má pachatele, nezjistila totožnost svědků, nezajistila místo činu a opustila ho. Tím prý zmařila vyšetřování.

Soňa Pechová.jpg | Foto: ČTK

Kriminalisté se totiž na místo dostali až druhý den, kdy už bylo všechno uklizené. Později se ukázalo, že Ukrajince zřejmě zmlátil jeden z vyhazovačů, ale v jeho případu zatím verdikt vynesen nebyl.

Dalšími dvěma obžalovanými policisty jsou František Dobrý a Lubomír Vítovec, tedy tehdejší dozorčí a operační důstojník. Hlídka je o situaci v baru informovala, ale ani oni neposlali na místo okamžitě výjezdovou skupinu.

Stalo se tak až po dvou hodinách, kdy už bylo v baru uklizeno a tím pádem po stopách ani památky. Přitom podle soudce si měli na základě své profese i selského rozumu uvědomit, že když je na místě těžce zraněný muž, jedná se o závažný trestný čin. Měli místo nechat zajistit, i když byl na záchytce domnělý pachatel.

Rozdílné názory soudců

Důvodem, proč se celé řízení protáhlo na čtyři roky, byla skutečnost, že se lišil názor samosoudce Josefa Pracha a krajského soudu. Podle samosoudce policisté pochybili, ale ne tak závažným způsobem, aby šlo o trestný čin. Podle něj je měl nadřízený postihnout kázeňsky. Okresní soud tak dvakrát obžalované osvobodil.

Státní zástupce se ale pokaždé odvolal a případ tak řešil krajský soud, podle jehož názoru o trestný čin šlo. Okresní soud pak zavázal jeho názor respektovat, a proto zní verdikt tak jak zní.

Státní zástupce i obžalovaní, z nichž dnes byla u soudu jen Soňa Pechová, si nechali týden na rozmyšlenou kvůli případnému odvolání.

Jana Kosová, Jiří Chum, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme