Bývalí studenti se musí omluvit za výroky z roku 1989

Zdeněk Hirnšal, Jiří Slezák a Milan Laštovička se musí omluvit bývalému učiteli Fakulty architektury Vysokého učení technického Janu Snášelovi za to, že ho v dokumentu z ledna 1990 označili za demagoga a kariéristu zneužívajícího svého postavení šéfa komunistické buňky ve škole.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v soudní síni | Foto: Nejvyšší soud

Rozhodl o tom dnes Městský soud v Brně, který se věcí opakovaně a s naprosto rozdílnými závěry zabýval. Redaktorka Zuzana Kopuletá připomněla v Odpoledním Radiožurnálu, že kauza se táhne už téměř 20 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zuzana Kopuletá sleduje kauzu už velmi dlouho

Žalobu podal Jan Snášel v dubnu 1991, první verdikt padl o rok později tehdy to Snášel prohrál a odstartovala série řádných i mimořádných opravných prostředků a nechybí ani rozhodnutí Ústavního soudu. Případ dokonce řešil Evropský soud pro lidská práva.

Tentokrát se kauza vrátila na začátek k Městskému soudu v Brně. Po přečtení listinných důkazů a vyslechnutí svědků rozhodl, že se bývalí studenti musejí omluvit. Verdikt odůvodnil, že došlo k zásahu do práv na ochranu osobnosti.

Žalovaní byli reprezentován pouze Jiřím Slezák, který prostřednictvím advokáta vzkázal, že se v žádném případě omlouvat nebudou a budou se soudit dál. Podle něj je verdikt v rozporu se závěry Ústavního soudu z roku 2002, který zdůraznil, že věci je třeba posuzovat v kontextu doby.

Další dějství se odehraje u Krajského soudu v Brně.

Milan Kopp, Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme