Bývalý administrátor kláštera Teplá dostal podmínku a náhradu škody

Karlovarský okresní soud potrestal bývalého administrátora kláštera v Teplé Gejzu Šidlovského za zpronevěru 15 milionů z majetku kláštera. Má jít do vězení na šest měsíců s podmíněným odkladem na jeden rok. Šidlovský měl podle obžaloby způsobit klášteru škodu tím, že v roce 1996 vyplatil 15 milionů korun za stavební práce, které ale nikdy nebyly provedeny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle soudce Jana Hostaše to potvrdily nejen výpovědi svědků, ale i listinné důkazy. Šidlovský musí také škodu klášteru nahradit.

„Obžalovanému byla uložena povinnost, aby ve zkušební době podmíněného odsouzení podle svých sil a schopností způsobenou škodu nahradil. Je to zpřísňující podmínka podmíněného trestu odnětí svobody a soud tak bude přezkoumávat, zda měl možnost něco zaplatit,“ potvrdil soudce Jan Hostaš.

„Pokud by to možnosti umožňovali a neuhradil by, vyhýbal by se této povinnosti, mohlo by to být důvodem pro nařízení výkonu trestu odnětí svobody,“ dodává soudce.

Ve dvou dalších bodech obžaloby, které ho vinily z toho, že prodal do Polska vzácné středověké tisky za výrazně nižší cenu a že z peněz kláštera poskytl půjčku soukromé osobě, byl Šidlovský zproštěn viny. V době, kdy se měl těchto skutků dopustit totiž platil zákon o nezávislosti církví na státu.

„Podle názoru soudu nepřísluší státu zkoumat hospodaření církví, pokud církve hospodaří na základě svého vlastního vnitřního předpisu,“ vysvětlil soudce.

Protože se Šidlovský dnešního vynesení rozsudku neúčastnil, obhájkyně k němu nevyjádřila a státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Dana Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme