Bývalý americký prezident Ronald Reagan má v Praze svoji ulici

Bývalý americký prezident Ronald Reagan má ode dneška v Praze svoji ulici. V Bubenči ji osobně pokřtila bývalá americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. O přejmenování ulice rozhodli pražští zastupitelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odhalení ulice Ronalda Reagana v Praze | Zdroj: ČTK

Jméno čtyřicátého amerického prezidenta dostala část ulice Dr. Zikmunda Wintra, kde sídlí rezidence amerického velvyslance. Zbytek ulice ponese nadále jméno českého spisovatele.

Přehrát

00:00 / 00:00

U přejmenování ulice mohli být s Jaromírem Markem posluchači Odpoledního Radiožurnálu

Reagan urychlil pád totalitních režimů v Evropě a je považován za vítěze studené války. Shodla se na tom reaganovská konference v Praze v roce stého výročí Reaganova narození.

Pojmenování ulice po muži, kterého zvolila americká veřejnost nejlepším prezidentem v historii se osobně účastnila i někdejší americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

„Pokud budeme Ronalda Reagana posuzovat podle jeho zahraničněpolitického dědictví a jeho vlivu na pád komunismu, Praha je dobrým místem k tomu, aby po něm byla pojmenovaná ulice,“ říká politolog Jiří Pehe.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Pehe a Roman Joch v debatě o odkazu Ronalda Reagana ve večerních Ozvěnách dne

„Je to jeden z největších státníků všech dob. Největší ze státníků druhé poloviny dvacátého století, srovnatelný s ním je pouze Winston Churchill. Především je to ale ten zahraniční státník, který koordinovaným tlakem na Sovětský svaz způsobil rozpad komunistického režimu a nám zajistil svobodu,“ přidává se ředitel Občanského institutu Roman Joch.

Reaganův odkaz ale žije dodnes i ve Spojených státech. Podle některých komentářů dokonce až příliš - republikáni totiž prý od doby, kdy Reagan skončil ve funkci, marně hledají tak silného kandidáta.

Jaromír Marek, Michal Šenk, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme