Bývalý kamenolom Lomeček láká na unikátní podvodní pozorovatelnu

Staré zatopené lomy nejsou v naší krajině ničím výjimečným. Na Domažlicku nedaleko Mrákova se ale nachází jeden, který za pozornost rozhodně stojí. Zatopený bývalý kamenolom Lomeček u Starého Klíčova totiž nabízí nejen skvělé koupání a potápění v křišťálově průzračné vodě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třicetitunová pozorovatelna v Lomečku | Foto: Monika Červená

Bezpečně a suchou nohou tu můžete nahlédnout také hluboko pod hladinu. Nachází se tu největší podvodní kabina v České republice.

Třicetitunová pozorovatelna, která je celoevropským unikátem, kotví 12 metrů od břehu. Po kovovém žebříku návštěvníci sestoupí pod hladinu do osmimetrové hloubky do kulovité kabiny, která je vyrobená z nádražní cisterny o průměru zhruba tři a půl metru. V kabině se nachází 8 okének, kterými je možné pozorovat rozmanitý sladkovodní svět.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Moniky Zettlové z podvodní pozorovatelny v bývalém kamenolomu Lomeček

„Kolem okének plavou od deseticentimetrových ryb až po metrové kousky. Kromě kaprů a jeseterů tu jsou k vidění štiky, plotice, američtí raci, líni. Je to jako když někde v cizině přijdete do podmořského akvária,“ říká Pavel Plánka, který je v Lomečku příležitostným průvodcem.

Bývalý kamenolom Lomeček u Starého Klíčova na Domažlicku | Foto: Monika Zettlová

Pozorovatelna vznikla díky nadšení několika lidí. "Ten projekt zrál několik let v hlavách kluků, kteří si chtěli splnit nějaký dětský sen, a to se loni povedlo, pozorovatelna je v provozu druhým rokem,“ vysvětluje Pavel Plánka.

Během horkých letních víkendů navštíví Lomeček až 2000 lidí denně. "

Za oknem pozorovací kabiny lze vidět ryby | Foto: Monika Zettlová

„Je to nádherné, trochu z toho jde strach zezačátku, z té hloubky, ale stojí zato ho překonat,“ říká Věra Mulačová, která si podvodní pozorovatelnu přijela prohlédnout až z Poděbrad.

Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme