Bývalý krajský radní přijel do ostravské věznice nastoupit trest, zatkla ho policie

Bývalý krajský radní v Ostravě Jan Stoklasa skončil za mřížemi. Přímo před věznicí, kde mluvil s novináři, ho zadržela policie. Figuruje totiž na seznamu hledaných osob. On sám ale tvrdí něco jiného a pravděpodobně došlo ke zmatku v termínech. Stoklasa si má odsedět čtyři roky za úvěrový podvod.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý krajský radní Jan Stoklasa (vpravo) a Arnošt Kuděla (vlevo) před  Krajským soudem v Ostravě

Bývalý krajský radní Jan Stoklasa (vpravo) a Arnošt Kuděla (vlevo) před Krajským soudem v Ostravě | Zdroj: ČTK

Po bývalém radním za ČSSD vyhlásila policie včera celostátní pátrání s tím, že se snažil vyhnout nástupu trestu. Soud na něj vydal zatykač, protože nepřebíral obsílky a vypršela mu lhůta nástupu do vězení.

Stoklasa ale tvrdí, že obsílky přebíral a že včera, když z médií zjistil, že po něm na příkaz soudu pátrá policie, vyrazil okamžitě do vězení. Dozorčí ho ovšem údajně poslal zpátky s tím, že odsouzeným otevírají bránu jen do 16 hodin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý krajský radní v Ostravě Jan Stoklasa skončil za mřížemi. Před věznicí ho zadržela policie. Podrobnosti zjišťoval redaktor Martin Knitl

„Bylo naznačeno, že se vyhýbám nástupu trestu, což chci zdůraznit, že to není pravda. Připadalo mi to takové groteskní, že v podstatě člověk, který se dobrovolně rozhodne nastoupit výkon trestu, je odmítnut. Dneska nastupuji dobrovolně, nastupuji předčasně a v podstatě přijímám trest, který mi byl uložen,“ řekl dnes ráno.

Přihlásit se mu ale opět nepovedlo, přestože přišel v úředních hodinách. Když ráno dorazil před vazební věznici, po chvíli přijelo k hloučku novinářů, se kterými Stoklasa mluvil, policejní auto a kriminalisté ho okamžitě odvezli na služebnu. Aby ho pak sami do vězení dopravili. Stoklasa ještě předtím ujišťoval, že to celé je nesmysl, protože měl dost času.

Nejpozději příští pátek by měl do vězení nastoupit také poslanec Roman Pekárek. zásilku s výzvou k nástupu do vězení má na kolínské poště od 1. února, zatím si ji nevyzvedl. Pekárek má jít do vězení na pět let. V roce 2009 měl ještě jako kolínský místostarosta za ODS žádat o milionový úplatek brněnského podnikatele za to, že mu město prodá pozemky v průmyslové zóně za 15,5 milionu korun. Jejich hodnota je přitom dva a půlkrát vyšší. Pekárek celou kauzu odmítá.

„Očekával jsem, že mi soud povolí odklad do konce února, soud mi nevyhověl, o této skutečnosti jsem se dozvěděl 7. 2. z dopisu, který mi krajský soud adresoval. Bylo v něm uvedeno, že po obdržení tohoto sdělení mám do 5 dnů nastoupit,“ uvedl.

Podle něj to znamená, že když je dnes 8. února, není důvod k žádné policejní akci nebo celostátnímu pátrání. Tato slova potvrdil i Stoklasův obhájce Radim Bartoň. „Za předpokladu, že si obviněný Stoklasa vybíral zásilky ve lhůtě, byl vydán asi předčasně. Takže asi nějak sankcionován nebo dohledáván, pátrán a zadržován být neměl.“

Toto je ale vymyšlená rošáda s kalendářem, reagoval Jiří Křivský z Krajského soudu v Ostravě a připojil předchozí peripetie s obsílkami, ze kterých podle něj jasně vyplývá, že měl přijít do vězení nejpozději 31. ledna.

Nezvěstný zatím zůstává také bývalý poslanec ČSSD Petr Wolf, který si má ve vězení odpykat šest let za zneužití státní dotace. Jeho kauza začala před osmi lety, kdy měl vylákat z ministerstva životního prostředí milionové dotace na odborné studie. Třeba o vztahu mezi životním prostředím a ekonomickým rozvojem nebo o využití pneumatik. Petr Wolf tvrdí, že kauza má politické pozadí. Nástupu do vězení se vyhýbá.

„Odkládání převzetí výzvy na poště ing. Stoklasou soud vyhodnotil jako účelové získávání časového prostoru, který mohl být využit pro přípravu útěku a rozhodl se ing. Stoklasovi časový prostor omezit prostřednictvím policie,“ podotkl Křivský.

Gabriela Pohlová z Vězeňské služby nevidí problém v tom, že se Stoklasovi nepodařilo nastoupit do výkonu trestu už včera, kdy ho dozorci poslali domů. „Ve věznici nebyli zaměstnanci, kteří by mohli provést potřebné úkony vyžadované legislativou. Jde zejména o vstupní lékařskou prohlídku a další nezbytná opatření. Uvedený postup je v souladu s vnitřními předpisy. Kromě toho v daném případě nešlo o nebezpečného pachatele,“ dodala Pohlová.

Čtyřletý trest vězení dostal Stoklasa za úvěrový podvod, kterého se dopustil spolu s kolegou Arnoštem Kudělou. Společně vystavovali fiktivní faktury, na základě kterých dostali úvěr. Komerční bance a České spořitelně tak způsobili škodu téměř dvacet pět milionů korun.

Odsouzení využívají ke skrývání hlavně své kontakty. Většinu ale policie najde

Číst článek

Martin Knitl, Jana Jeckelová, bre, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme