Bývalý soud v Javorníku, kde úřadovali i četníci, čeká rekonstrukce

Kdysi to býval jeden z nejdůležitějších domů v Javorníku na Jesenicku. Sídlil v něm totiž zemský soud. Jeho význam ale po čase upadl. Dnes je budova oprýskaná, padá z ní omítka a místní ji popisují jako velkou ostudu města. To se ale brzy změní - radnice investuje přes 30 miliónů do její záchrany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova bývalého zemského soudu v Javorníku se dočká opravy | Foto: Andrea Švubová

Michal Zajonc provázel turisty v budově bývalého soudu dvě sezóny. V sobotu provedl expozicí naposledy, několik měsíců se sem totiž nepodívá.

S mladíkem vcházíme nejdříve do četnické stanice, vzápětí mi ukazuje historické šatlavy. „Je tu na zemi středověká dlažba, to jinde v Javorníku nenajdete. Je tu i mučicí nástroj, čekalo se tu na smrt,“ říká.

Šatlavy se teď už pomalu vyklízejí, stejně jako zbytek expozice. Už brzy totiž budovu obsadí řemeslníci a začnou s její opravou. Podle javornického starosty Jiřího Jury zvoleného za Evropské demokraty je nejvyšší čas.

„Dá se říct, že je za pět minut dvanáct. Budova si určitě zaslouží velkou rekonstrukci,“ tvrdí.

Velká proměna čeká i samotnou expozici. „Určitě se zmenší. Přistěhují se sem městské záchodky, bude tu infocentrum i odpočívárna. Bude to jakési multifunkční zařízení pro veřejnost, zatraktivnění Javornicka jako takového,“ dodává starosta.

Michal Zajonc doufá, že se po rekonstrukci se jako průvodce do budovy opět vrátí. Expozice mu totiž velmi přirostla k srdci. „Ještě s kolegou jsme přinesli hodně věcí, které jsme po Javorníku našli. Určitě bych se rád vrátil k průvodcovství.“

Veškeré záchranné práce musí radnice ladit s památkáři, rekonstrukci by chtěla dokončit ještě letos.

Budova bývalého zemského soudu v Javorníku se dočká opravy | Foto: Andrea Švubová

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme