Bývalým vězňům chce v Ostravě pomáhat takzvaný probační dům

V Ostravě-Koblově dnes začne prvním klientům sloužit takzvaný probační dům. Bývalé vězně má připravit na pobyt na svobodě. Podobné domy fungují například v Norsku, kde se inspirovala Probační a mediační služba. První český probační dům vznikl v rámci azylového domu pro propuštěné muže Nová šance. Časem by měl fungovat i v dalších městech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Berdych žadá o podmíněné propuštění z vězení | Foto: Filip Jandourek

Vladimír Sarközy si ve vězení odseděl devět let za vraždu. Do probačního domu zamířil 49letý muž původem z Kladna přímo z výkonu trestu.

„Kdybych nemohl jít sem, tak bych asi skončil na ulici. Na Kladně je sice také azylový dům, ale je to pořád jenom ubytovna. Tady je to takové klidnější, člověk tu má určitý program. Jsou tady sociální pracovníci, takže člověku můžou poradit,“ pochvaluje si.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalým vězňům chce v Ostravě pomáhat takzvaný probační dům. Má je připravit na pobyt na svobodě

Ostravskou Novou šanci si vybral ještě ve vězení. Díky novému probačnímu domu teď má ještě větší naději vrátit se do běžného života. Trvat to bude zhruba půl roku, myslí si ředitel sdružení Petr Novák:

„Lidé se tady začlení do našich kurzů, pracovních aktivit a následně se jim získá zaměstnání. Ve společnosti se uplatní i po odchodu z našeho zařízení. Samozřejmě hlavní součástí je, aby měli práci a aby i chtěli pracovat. Protože někteří mají i milionové dluhy a nemají zájem pracovat, protože se jim to nevyplatí.“

K devíti klientům, kteří ode dneška v probačním domě bydlí, přibude koncem měsíce dalších deset mužů. „Přihlásili se do tohoto pilotního projektu, byli vybráni a teď čekají na první soudy, jestli je pustí v rámci takzvaného podmínečného propuštění,“ vysvětluje Novák.

Pokud se pilotní projekt osvědčí, chce ministerstvo spravedlnosti otevřít podobné domy také v dalších krajských městech.

Zdislava Mochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme