Bývalými lázněmi Kyselka prochází komentované prohlídky. Sledují obnovu areálu

Centrum Kyselky u Karlových Varů ještě stále tvoří hlavně zchátralé a polorozpadlé budovy. V části bývalého lázeňského areálu se ale opět pohybují dělníci. Třetím rokem pokračují v novodobé obnově historických domů. Jejich proměnu pozorně sledují turisté při komentovaných prohlídkách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělníci opravují zchátralé budovy na nábřeží lázní Kyselka

Dělníci opravují zchátralé budovy na nábřeží lázní Kyselka | Foto: Zdeněk Trnka

„Určitě se to tu jednou dá do pořádku. Otázkou je, za jak dlouho to bude,“ odpovídá Josef Šorfa, dobrovolník, který pomáhá s oživením historického areálu, na dotaz, jak pokračuje rekonstrukce.

Komentovaná prohlídka přibližuje současný stav obnovy bývalých lázní a vize do budoucna. Obecně prospěšná společnost začala se záchranou areálu před třemi roky. A stále je téměř na začátku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lázně Kyselka si prošel i reportér ČRo Zdeněk Trnka

Poškozené a rozpadající se budovy dnes jen stěží připomínají slavné časy Kyselky. Secesní kolonáda ve svahu je rozbitá a obklopená lešením. Kdysi to i tam vypadalo úplně jinak. „Vedle prostoru s kupolí fungovala stáčírna minerální vody, takže se tam potkávali lázeňští hosté s dělníky,“ vysvětluje Josef Šorfa.

„Možná si lázeňští hosté mohli připadat o to lépe, že nemusí pracovat, a dělníci si připadali jako v lázních,“ přemýšlí průvodce.

Na příchozí čeká společná vycházka po opuštěných promenádách. Nezapomene se ani na zakladatele bývalých lázní. Skupinka návštěvníků projde i umělý vodopád, kterým teče minerálka. Kdo chce, může ochutnat.

„Hydrogeolog by řekl, že je to studená, hydrouhličitanosodná kyselka. Mně osobně chutná víc pod názvem Ottův pramen,“ usmívá se Josef Šorfa.

„Poprvé jsem tu byla před šesti lety a od té doby sem jezdím pokaždé, když jsem v Jáchymově v lázních. Dělá to na mě dobrý dojem. Konečně se něco děje,“ říká jedna prvních letošních návštěvnic komentovaných prohlídek bývalých lázní. Jejich přesný rozpis je na internetu.

Pokaždé prý bude pro zájemce připraveno nějaké překvapení. A pokud budou mezi turisty děti, čeká je třeba zhudebněná pověst o trpaslících.

Dělníci opravují zchátralé budovy na nábřeží lázní Kyselka | Foto: Zdeněk Trnka

Zdeněk Trnka, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme