Čáslavští zastupitelé zakázali pití alkoholu na veřejnosti
Čáslavští zastupitelé na svém večerním jednání schválili vyhlášku, která zakazuje pití alkoholu na veřejnosti. Radnici k tomu přiměly problémy se sociálně slabými občany, kteří se v poslední době do města přistěhovali. Město chce prostřednictvím preventivních opatření zabránit situaci, která je teď na severu republiky.
Novou vyhlášku přijali čáslavští zastupitelé jednohlasně. Zákaz pití alkoholu neplatí plošně, ale týká se hlavně ulic v centru města.
„Měli jsme v plánu přijmout ještě druhou vyhlášku, která by výrazným způsobem regulovala provoz výherních hracích automatů, ale vzhledem k tomu, že poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o těchto hracích automatech a výsledkem této novely je, že města budou mít výrazně větší pravomoci, počkáme a tuto vyhlášku přijmeme až po novém roce,“ upřesňuje čáslavský starosta Jaromír Strnad.
Do Čáslavi se v poslední době přistěhovalo odhadem 100 až 150 Romů z různých částí republiky.Ti bydlí v hotelech a ubytovnách, které jsou soukromé. Starosta Čáslavi si myslí, že podnikatelé tímto způsobem vydělávají velké peníze.
Jiný názor má ale spolumajitel jedné z ubytoven, ve které Romové bydlí. Bývalou vývařovnu prý koupil i s nájemníky. „Já z toho skutečně žádný byznys nemám, pro mě to není nijak výdělečná věc,“ brání se. Také proto chce ubytovnu prodat.
Čáslav chce předejít problémům
Obyvatelé Čáslavi si na přistěhovalce stěžují v poslední době stále častěji. „Děti tam žebrají, řeknou si o dvacku. I se dost arogantně chovají vůči starším lidem,“ říká jeden z obyvatel. „Večer je to tady na pěší zóně o život,“ doplňuje další.
Romové ale odmítají, že by za rušením nočního klidu a dalšími problémy stáli právě oni. „Dělají to lidi, co jsou tady po venku. Tady ta herna nejvíc vadí,“ vysvětluje jedna z romských žen.
Přijetí vyhlášky o zákazu pití alkoholu na veřejnosti je jen jedním z balíku opatření, díky kterým chce Čáslav předejít sociálním problémům, se kterými se teď potýká sever republiky.
Podle čáslavského místostarosty Jiřího Havlíčka radnice přijala i některá další preventivní opatření:
„Poskytujeme část výplaty dávek v hmotné nouzi v poukázkách, zároveň mnohem více kontrolujeme majetkové poměry a sociální poměry jednotlivých žadatelů. Zaměřujeme se rovněž ve spolupráci s Policií České republiky na kontrolu heren. To znamená, že důsledně kontrolujeme, aby dávky, které jsou u nás vyplaceny, nebyly zároveň zneužívány v hernách.“
Představitelé města už také začali jednat s majiteli ubytoven, kde Romové bydlí. To se týká i bývalého hotelu Bílý kůň na náměstí. Jeho majitelka přislíbila, že za pár měsíců bude tato ubytovna prázdná a v plánu má také rekonstrukci objektu.