Část lékařů nechce podepsat nové smlouvy kvůli obavám z poklesu platů

V nemocnicích mají lékaři znovu obavy o své platy. Například v Pardubickém kraji kvůli tomu odmítlo podepsat nové pracovní smlouvy až 75 procent doktorů. Požadují po krajích garance, že jim platy porostou, tak jak to slíbilo ministerstvo. Kvůli novému zákoníku práce totiž hrozí, že by se jim mzdy spíš mohly snížit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař u pacienta na ortopedii v nemocnici v Pelhřimově

Lékař u pacienta na ortopedii v nemocnici v Pelhřimově | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

Nedostatek lékařů nutí nemocnice už dlouhá léta obcházet zákony. Proto, aby zajistily 24hodinovou péči, podepisují se svými zaměstnanci další pracovní smlouvy, aby mohli na pracovištích sloužit další desítky hodin navíc.

„A jestli že my tady jsme ochotni sloužit násobky běžné pracovní doby, protože jestliže odsloužím za měsíc 200 hodin přesčasů, tak to znamená, že pracuji 2,2 násobku běžné pracovní doby. No tak bych očekával, že za to budu nějakým způsobem ohodnocen od toho zaměstnavatele. A to je to, o co nám jde, protože to nám bylo přislíbeno a teď se zdá, že k tomu prostě opět nedojde,“ stěžuje si Tomáš Tomek, předsedka lékařských odborů Chrudimské nemocnice.

Doktoři v Pardubickém kraji mají na dohodu o pracovní činnosti, tedy za služby navíc, pevně stanovenou hodinovou mzdu. Obávají se, že by jim nově za stejnou práci platy ještě poklesly kvůli novému zákoníku práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Ivety Záleské o tom, proč lékaři nepodepisují nové smlouvy, v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Pokud by došlo k tomu, že by se druhá část těch služeb vypočítávala podle zákoníku práce, který mimo jiné snížil cenu přesčasové práce oproti předešlému zákoníku, tak bychom šli pod tuto hodinovou tarifní mzdu, a to by znamenalo ten reálný pokles,“ vysvětluje Tomáš Tomek.

Lékaři také požadují od kraje garance pro růst platů tak, jak to slíbilo ministerstvo zdravotnictví tedy o nejméně 6,25 procenta. Peníze mají nemocnice dostat skrze úhradovou vyhlášku, ale podle hejtmana Radko Martínka z ČSSD na zvyšování mezd peníze pravděpodobně nebudou.

„Podle předběžných rozvorů peníze na navýšení platů v těch vyhláškách nejsou. Pokud se ukáže, že tomu tak ve skutečnosti je, tak budeme samozřejmě především tlačit na toho, kdo celou záležitost slíbil, to znamená to je ministerstvo zdravotnictví. Jinak platí slib kraje, že veškeré peníze, které přijdou na platy zaměstnanců, kraj rozhodně nebude používat na jiné účely,“ řekl Radko Martínek.

Martínek, který je zároveň prvním místopředsedou Asociace krajů ČR, připomněl, že ty kraje, které vlastní nemocnice, řeší podobné problémy.

„Řešili jsme to v pátek na Asociaci krajů. Ta situace je totožná. Kraje nemají ani možnost, ani způsob, jakým by finanční prostředky do nemocnic dodávali. To znamená, že je to jednoznačně na úhradové vyhlášce,“ uvedl Radko Martínek.

Například lékaři v Pardubické nemocnici mají v tuto chvíli pouze dočasné smlouvy na leden, ale chtějí dál jednat. Pokud se nedojde ke společnému řešení, mohlo by nejen v nemocnicích Pardubického kraje dojít k omezení zdravotní péče.

Eva Presová, Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme