Část nezaměstnaných má potíž s docházením na Czech Pointy

Povinné návštěvy Czech Pointů dělají části nezaměstnaným problémy. Novinka, která v Česku funguje od podzimu, měla vymýtit práci načerno. Místo toho ale docházení na Czech Pointy komplikuje život i lidem, kteří načerno nepracují. Hlásit se musí osobně několikrát týdně, a to jim přináší problémy s dopravou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Czech point

Czech point | Foto: Tomáš Šácha | Zdroj: Český rozhlas

Pravidelná návštěva Czech Pointu dělá problémy například Lubošovi z Jihlavy, který je po úrazu a práci nemá už dva roky.

„Připadá mi to jako omezování osobní svobody. Kdybych chtěl někam jet, tak nemůžu, musím se hlásit tady. Musím se přizpůsobit s prominutím pitomému papíru,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémy nezaměstnaných s povinnými návštěvami Czech Pointů se zajímala Lucie Maxová

Třikrát do týdne chodí na jihlavskou poštu na Masarykově náměstí. Autobusy nevyužívá, protože na jízdenku zkrátka nemá.

„Dvacka denně, to je 60 korun za týden, když sem musím třikrát. Je to špatný, jsem po operaci, byl jsem zraněný. Prostě to nefunguje, jak má,“ rozčiluje se pan Luboš.

Kdo na Czech Point nepřijde a nevysvětlí to, úřad práce ho vyřadí z evidence. Zhruba osmdesáti lidem na Vysočině už se to stalo.

„Funguje to tak, že si přinesou omluvenku, a to buď písemnou formou, nebo se mohou omluvit i ústně. Písemnou formou je to zpravidla od lékaře, my omluvenku naskenujeme úřadu práce, a když se omluví ústně, tak je to třeba tím, že zaspal,“ vysvětluje pošťačka Olga Tunová.

Poštu musí dvakrát až třikrát do týdne navštěvovat lidé, kteří jsou bez práce déle než půl roku, absolventi, kteří nikdy nebyli zaměstnaní, nebo ti, kteří často střídají práci.

Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme