Část obviněných v metylalkoholové kauze na Příbramsku si už vyslechla rozsudek

Před rokem se na Moravě objevily první případy otravy metylalkoholem. Prvním místem v Čechách, kde se lidé napili nebezpečného alkoholu, bylo Příbramsko. V nemocnici tehdy skončili celkem čtyři muži ve věku od 37 do 65 let. Jeden z nich na následky otravy zemřel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedním z prohledávaných velkoskladů byla i firma Leko

Jedním z prohledávaných velkoskladů byla i firma Leko | Foto: Radek Ctibor

Před rokem byl do příbramské nemocnice přijatý pětašedesátiletý muž, který začal mít potíže se zrakem po vypití vodky v jedné z příbramských prodejen. Hned následující den se objevil další případ otravy.

„Další případ nám byl oznámen následující den z pražské nemocnice, kde hospitalizovali osmatřicetiletého muže z Milínska. Ten v nemocnici bohužel později zemřel. Den poté nám příbramská nemocnice nám oznámila, že přijali sedmatřicetiletého muže. Ten konzumoval alkohol v jedné restauraci na Příbramsku spolu s dvaašedesátiletým mužem. Oba dva skončili v nemocnici,“ říká příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Část obviněných v metylalkoholové kauze na Příbramsku si už vyslechla rozsudek

Mladší z mužů měl dokonce v krvi až sedm promile jedovaté látky. Podle lékařů se ale tento případ jen zázrakem obešel bez větších následků. „Vstupní hladina byla velice vysoká, byla nad tak zvanou letální hranicí. To znamená, že dávka byla vyšší, než je běžně udávaná smrtelná dávka,“ popisuje tehdejší případ primář oddělení ARO příbramské nemocnice MUDr. Petr Bilina.

Okamžitě po oznámení prvního případu otravy začali policisté po zdroji nebezpečného alkoholu pátrat. Jako první vyrazili na kontrolu prodejny, kde měl pětašedesátiletý muž pančovaný alkohol koupit a následovaly další kontroly prodejen a velkoskladů na území města i dále v regionu.

Patnáct dní od objevení metylalkoholu na Příbramsku kriminalisté obvinili pět osob ve věku 24–72 let z trestných činů ohrožování zdraví závadnými potravinami a z porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží a 21. listopadu zahájili ještě trestní stíhání padesátiletého muže z Příbramska.

Policie na konci loňského listopadu podala návrh na obžalobu tří stíhaných osob k soudnímu líčení na Moravu a případy dalších tří obviněných byly předány k Okresnímu soudu v Příbrami.

„Ve dvou případech soud vynesl osvobozující rozsudek. U třetího obžalovaného soud rozhodl počátkem letošního roku a obžalovaný byl odsouzen za přečin ohrožování zdraví závadnými potravinami a z porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží k trestu odnětí svobody na tři roky s podmíněným odkladem na tři léta. Oba rozsudky ale nejsou pravomocné a v současné době se nacházejí u Krajského soudu v Praze,“ uvádí tiskový mluvčí Okresního soudu v Příbrami Miloslav Boudník.

Radek Ctibor, raf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme