Část obyvatel Červené Řečice si stěžuje na zápach z místní škrobárny

Velký zápach trápí některé obyvatele Červené Řečice. V místní škrobárně se mimo jiné zabývají sušením pivovarských kvasnic. Na zápach si tak stěžují zejména lidé, kteří bydlí v sousedství firmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kouřící tovární komín | Foto: Alena Palečková

Paní Marie sice přímo u podniku nebydlí, zápach nicméně cítí také. „My bydlíme sice úplně na konci Řečice, takže k nám to tolik nejde. Ale máme chatu směrem k Trnávce a je to tam taky cítit,“ popisuje.

To Petru Získalovi zápach nevadí. „Mně teda vůbec ne. Ta škrobárna tady stojí odnepaměti. Kdysi se v ní škrobovaly brambory, to byl daleko větší zápach a to se nedalo snést. Je to jen výjimečně, když je to cítit,“ tvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Červené Řečici natáčela reportérka Andrea Bartůňková

Ale paní Žofie má úplně opačný názor. „Vadí mi ten zápach. Je to cítit, je to nepříjemné,“ říká.

Podle technologa společnosti Mráz Agro CZ Karla Petele začal problém se zápachem letos na jaře, kdy začali sušit nativní pivovarské kvasnice.

„Nechal jsem dělat měření pachu autorizovanou osobou. Naměřili jsme necelých tisíc pachových jednotek. Jenom pro srovnání, pivovar produkuje asi milion jednotek,“ vysvětluje Petele, který ale zároveň přiznává, že se jim stalo, že byl zápach skutečně silný.

Teď už je ale menší. Podle něj má společnost čtyři varianty, jak se pachu zbavit. „Jako nejschůdnější řešení vidíme sprejovou metodu, kdy se do výduchu, který jde z fabriky, přistříkává peroxid vodíku, který eliminuje zápach. Tu technologii bychom chtěli během 14 dnů vyzkoušet,“ dodává.

Škrobárna zaměstnává 13 lidí. Pokud se ale stížnosti a spory potáhnou dál, není podle Karla Petele vyloučené, že se podnik zavře. Sami zástupci firmy, místní obyvatelé i vedení města ale věří, že se podaří záležitost vyřešit.

Andrea Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme