Část ostravských ropných lagun se možná neodtěží, ale zabetonuje

Důkladného vyčištění areálu ropných lagun se Ostravané možná nedočkají. Ministerstvo financí chce totiž sanaci lagun převzít pod sebe a rozhodně už na ni neposílat žádné miliardy korun navíc. Je tak možné, že část kontaminované zeminy v areálu zůstane a vše se zalije betonem. Takové řešení se ale nelíbí obyvatelům sousedního sídliště ani místním politikům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná laguna v Ostravě | Foto: Lubomír Zabavík | Zdroj: Český rozhlas

„Třeba větrám na noc v ložnici a ono to ve dvě hodiny v noci začne smrdět, to mi vadí. Já bych byla nejradši, kdyby to úplně zmizelo. Kdyby se to úplně vytěžilo a bylo by to pryč,“ říká paní Jarmila.

V sousedství ropných lagun na sídlišti Fifejdy žije už přes 40 let. Na olejové rybníky vidí přímo z okna svého panelového bytu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo financí uvažuje, že všechny ostravské laguny neodtěží, ale část znečištěné zeminy na místě zabetonuje. Reakce Ostravanů i místních politiků zjišťovala Iva Havlíčková

Jenže ministerstvo financí teď plánuje, že areál úplně celý nevyčistí. Obrovské pozemky chce zalít betonem a vytvořit tak jakýsi sarkofág.

Dosud se tekuté ropné kaly vozily pryč na skládku, ale takový postup se náměstkovi ministra financí Ondřeji Závodskému nelíbí.

„Co mně na celém projektu vadí, to je představa, že se vymístí zeminy, ty se strčí do jakýchsi kontejnerů, odjedou na druhý konec republiky a tady budou uskladněny. Já se ptám, jestli není jednodušší vytvořit jednu velkou konzervu přímo v té lokalitě,“ říká Závodský.

Zděšení v Ostravě

V Ostravě ale představa obří betonové plochy místo vyčištěné půdy vyvolala zděšení. Už dlouhé roky město čeká až nevábné olejové rybníky nahradí voňavý lesopark.

„Když si představím, že tam uděláme betonáž a že tam bude třeba metrová vrstva zeminy – myslíte, že stromy skutečně vyrostou na metrové vrstvě zeminy? Obávám se, že to není to pravé řešení,“ upozorňuje náměstek hejtmana Daniel Havlík z ČSSD.

Laguny u ostravského sídliště Fifejdy | Foto: Lubomír Zabavík

Z toho, že se problémové místo zalije betonem a řešení nechá stát budoucím generacím, není šťastný ani lidovecký náměstek primátora Zbyněk Pražák.

„Pro mě osobně by bylo daleko přijatelnější, kdybychom nic takového našim potomkům nenechávali,“ míní Pražák.

Sanace lagun se neustále prodražuje a navíc nefunguje ani speciální linka, na které se původně měla zemina čistit. Na její přestavbu už ale stát další peníze dát nechce.

Iva Havlíčková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme